درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 8 بهمن 1398 2 جمادی‌الثانی 1441 Tuesday 28 January 2020
حضور هیاتی از دانشجویان و فعالان فرهنگی پاکستان در پژوهشگاه مطالعات تقریبی
1397/11/11 1120

حضور هیاتی از دانشجویان و فعالان فرهنگی پاکستان در پژوهشگاه مطالعات تقریبی

 

 

 

هیاتی از دانشجویان و فعالان فرهنگی کشور پاکستان با حضور در پژوهشگاه مطالعات تقریبی با حجت الاسلام والمسلمین کاکو جویباری دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار که به همت مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی برگزار شد حجت الاسلام والمسلمین کاکو جویباری به ضرورت تشکیل تمدن اسلامی پرداخت.

وی با اشاره به وضعیت موجود در جغرافیای اسلامی اظهار داشت: امروز به دلیل توطئه های استکبار با وضعیت نامناسب امنیتی، فرهنگی و اقتصادی در جغرافیای اسلامی روبرو هستیم.

حجت الاسلام والمسلمین کاکو جویباری در ادامه گفت: راه برون رفت از این شرایط تشکیل تمدن بزرگ اسلامی است و برای تشکیل تمدن اسلامی وحدت امت اسلامی یک امر ضروری است.

وی تاکید کرد: برای رسیدن به اعتلای اسلام، شیعه و یا سنی به تنهایی موفق نمی شوند و قطعا حضور همه امت اسلامی نیاز است همانطور که تا امروز هر جا شیعه و اهل سنت در کنار هم بودند نقشه های استکبار شکست خورد.

حجت الاسلام والمسلمین کاکو جویباری تصریح کرد: برای رسیدن به تمدن اسلامی باید علم سازی، انسان سازی و فرهنگ سازی را در کنار هم داشته باشیم. امروز جمهوری اسلامی ایران با رهبری آیت الله العظمی خامنه ای پیش گام تمدن اسلامی است.

وی در پایان خطاب به هیات پاکستانی گفت: فرزندان و آینده سازان جهان اسلام در مدارس و پای صحبتهای شما تربیت می شوند. باید آینده اسلام و جامعه اسلامی را با تمدن اسلامی بسازید تا آینده اسلام را به دستان استکبار نیافتد.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها