درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 8 بهمن 1398 2 جمادی‌الثانی 1441 Tuesday 28 January 2020

معاونت امور فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، امسال نیز همچون سالهای گذشته در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضوری فعال دارد و با ارائه 118 عنوان کتاب در حوزه وحدت و تقریب، از بازدیدکنندگان این نمایشگاه استقبال می کند.

 

غرفه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به همت معاونت امور فرهنگی مجمع، به وسعت 30 متر مربع در سالن سازمان ها و نهادهای سی‌اُمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برپا شده است.

 

در این غرفه 118 عنوان کتاب به زبان های مختلف و با موضوعات تقریبی، شامل 39 عنوان کتاب فارسی، 71 عنوان کتاب عربی، 5 عنوان کتاب انگلیسی و 3 عنوان کتاب ترکی و همچنین یک نشریه با عنوان "رسالة التقریب" برای بازدید علاقمندان به حوزه تقریب و وحدت ارائه شده است.

 

از میان کتاب های ارائه شده در غرفه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، دو کتاب «بدایة المجتهد و نهایة المقتصد» تألیف ابن رشد قرطبی و «اصول الفقه المقارن» به گردآوری پژوهشگاه مطالعات تقریبی وابسته به مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، تا کنون از استقبال بیشتری از سوی بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب برخوردار بوده است.

 

امسال همچنین مجمع تقریب، موسوعه «السنة النبویة فی مصادر المذاهب الاسلامیة» تألیف جمعی از محققین به نظارت "آیت الله محسن اراکی" را برای نخستین بار در نمایشگاه کتاب ارائه کرده است.

 

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی همه ساله تلاش می کند از فرصت نمایشگاه كتاب به بهترین نحو بهره برداری کرده و فعالیت های پژوهشی و علمی خود را در قالب كتاب و نشریات در اختیار علاقمندان قرار دهد.

 

 

تهیه و تنظیم خبر: فرشته صدیقی  

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها