درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 1 مرداد 1398 20 ذی‌القعده 1440 Tuesday 23 July 2019
حضور صمیمانه  سفیر فلسطین در پژوهشگاه مطالعات تقریبی
1397/07/24 589

حضور صمیمانه سفیر فلسطین در پژوهشگاه مطالعات تقریبی

 

 

 

صلاح زواوی سفیر کشور فلسطین در ایران که از سال 1361 تا کنون (36 سال)  عهدار این مسئولیت است با حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی و معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی دیدار و گفتگو کردند.

 

حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان ضمن خوشامدگویی به سفیر محترم فلسطین اظهار داشت: در طول سالهای اخیر یکی از مهمترین اهداف جمهوری اسلامی ایران آزادی کامل قدس شریف بوده است و برای رسیدن به این مهم از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.

وی تاکید کرد: ملت ایران مردم فلسطین را مانند برادر خود می دانند و تا آزادی مردم فلسطین از چنگال رژیم جعلی اسراییل به حمایت خود ادامه خواهند داد.

همچنین سفیر فلسطین با اشاره به مجاهدت های ملت ایران در مقابله با استکبار گفت: ملت ایران ملت شریف و عظیمی است که پرچم اسلام و فلسطین را در دست دارد.از افتخارات ملت ایران تبعیت از امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران است که توانست ایران را بعد از سالها از استعمار امریکا و اسراییل نجات دهد و به اسلام ناب محمدی بازگرداند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: از دیگر موهبت های الهی به این ملت بزرگ قیادت رهبری فرزانه، آگاه، شجاع و مطیع لله و رسول همچون آیت الله خامنه ای است و تا وقتی که مردم ایران از این رهبر دلسوز تبعیت می کنند هیچ قدرتی یارای  مقابله با این نظام را نخواهد داشت.

سفیر فلسطین ضمن تقدیر از مردم ایران به منظور حمایت از ملت فلسطین افزود: بنده به نمایندگی از مردم فلسطین از ملت غیور ایران کمال تشکر را دارم و امیدوارم حمایت های جانانه ملت ایران  به آزادی کامل کشور فلسطین و قدس شریف بیانجامد.

وی گفت: مردم ایران با پیروزی  انقلاب اسلامی مسئولیت بزرگی بر عهده گرفتند یعنی مقابله با ظلم و استکبار جهانی که مصداقش امریکا و رژیم اسراییل است.

وی در پایان اظهار داشت: در راه رسیدن به اهداف باید سختی ها را پشت سر گذاشت و ما مطمئنیم ملت شریف ایران فشارها و تحریم های ظالمانه را تحمل خواهد کرد و در مقابل استکبار پیروز خواهد شد.

خاطر نشان می شود در این جلسه حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابوالحسینی معاون پژوهشگاه مطالعات تقریبی، مدیران معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب و محققین پژوهشگاه مطالعات تقریبی حضور داشتند.

 

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها