درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

جمعه 15 آذر 1398 8 ربیع‌الثانی 1441 Friday 6 December 2019
حضور جمعی از فعالان فرهنگی افغانستان در پژوهشگاه مطالعات تقریبی
1397/11/18 817

حضور جمعی از فعالان فرهنگی افغانستان در پژوهشگاه مطالعات تقریبی

 

 

جمعی از فعالان فرهنگی افغانستان با حضور در پژوهشگاه مطالعات تقریبی با حجت الاسلام والمسلمین کاکو جویباری دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار که به همت مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی برگزار شد حجت الاسلام والمسلمین کاکو جویباری به تبیین موانع داخلی وحدت و همگرایی میان امت اسلامی پرداخت.

وی با اشاره به مفهوم وحدت اظهار داشت: وحدت هرگز به معنای یکی شدن مذاهب در جهان اسلام نیست بلکه به معنای همگرایی کشورها و امتهای اسلامی حول مشترکات است.

حجت الاسلام والمسلمین کاکو جویباری در توضیح موانع پیش روی وحدت و همگرایی امت اسلامی افزود: یکی از موانعی که پیش روی وحدت امت اسلامی و کشور افغانستان وجود دارد تعصب های قومی، نژادی، قبیله ای و زبانی است. در این خصوص در سیره پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم آمده است:کان رسول اللَّه (صلی ‌الله ‌علیه ‌ و‌ آله و سلم) یتعوذ فی کل یوم من ست من الشک و الشرک و الحمیة (تعصب )و الغضب و البغی و الحسد

جامعه اسلامی باید با اصل ان اکرمکم عند الله اتقیکم هرگونه تبعیض و تعصبی را کنار بگذارد.

این کارشناس تقریبی گفت: یکی دیگر از موانع پیش روی وحدت و همگرایی عدم شناخت صحیح است. قرآن کریم در خصوص برخورد بدون شناخت کامل می فرماید:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنْ جَاءَكُمْ فَاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَيَّنُوا أَنْ تُصِيبُوا قَوْمًا بِجَهَالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلَى مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِينَ

این عدم شناخت به سوء ظن میان امت اسلامی دامن می زند و سبب می شود شیعه، سنی را دشمن اهل بیت (ع) بداند و سنی نیز شیعه را کافر بداند.

حجت الاسلام والمسلمین کاکو جویباری تاکید کرد: فقدان رهبری عادل و مقتدر و عدم احترام به تفاوت ها از دیگر عوامل عدم همگرایی امت اسلامی است.

وی در پایان گفت: جمهوری اسلامی ایران در کمک به برادران مسلمان و تحکیم وحدت اسلامی،  با تمام توان تلاش کرد و این عزم ایران با تشدید فشارهای مختلف از سوی استکبار جهانی پاسخ داده شد ولی ملت و حاکمیت ایران برای خروج از جهنم تفرقه امت اسلامی و رسیدن به بهشت وحدت اسلامی از هیچ تلاشی فروگزار نخواهد کرد.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها