درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 8 بهمن 1398 2 جمادی‌الثانی 1441 Tuesday 28 January 2020
حضور جمعی از خبرنگاران کشور عراق در پژوهشگاه مطالعات تقریبی
1397/11/30 1018

حضور جمعی از خبرنگاران کشور عراق در پژوهشگاه مطالعات تقریبی

 

 

 

جمعی از خبرنگاران کشور عراق با حضور در پژوهشگاه مطالعات تقریبی با استاد محمد ساعدی مولف و محقق بیش از 70 کتاب تقریبی دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار که به همت مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی برگزار شد استاد محمد ساعدی ضمن معرفی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به توضیح آثار مهم این مجمع پرداخت.

وی گفت: از مهمترین آثار این مجمع موسوعه گرانسنگ السنه النبویه فی مصادر المذاهب اسلامیه است که با تلاش 13 ساله  پژوهشگران مجمع جهانی تقریب در 20 مجلد به چاپ رسید و یک نسخه از آن برای علمای کشورهای اسلامی ارسال شد.

وی در ادامه افزود: چاپ بیش از 100 جلد مجله رساله التقریب یکی دیگر از آثار مهم مجمع جهانی تقریب در این سالها بوده است.

این مولف تقریبی در ادامه به برگزاری سی و دو دوره کنفرانس وحدت اسلامی اشاره کرد و گفت: کنفرانس وحدت اسلامی بزرگترین اجتماع سالانه علمای جهان اسلام است که هر سال با موضوعی خاص در تهران برگزار می شود که امسال به موضوع فلسطین اختصاص یافت و با استقبال علما و نخبگان جهان اسلام روبرو شد.

وی با اشاره به اندیشه های تقریبی امام خمینی (ره) اظهار داشت: امام خمینی (ره) یکی از تاثیرگذار ترین چهره های معاصر در وحدت جهان اسلام است که در کتاب البیع بیش از 30 صفحه در دفاع از وحدت اسلامی مطلب آورده است.

استاد محمد ساعدی تاکید کرد: چاپ کتاب در زمینه وحدت اسلامی به نوعی روشنگری محسوب می شود. داعش در طول 10 سال اخیر بیش از 3000 جلد کتاب چاپ کرد تا بتواند زمینه های تئوری حضور خود را تبیین کند و این نشان می دهد که علمای جهان اسلام برای مقابله با گروه های تکفیری وظیفه ای خطیر برعهده دارند.

وی در پایان به مهمترین نظریه های تقریبی اشاره کرد و افزود: نظریه ابن ابی الحدید در شرح نهج البلاغه، نظریه سید امیرعلی هندی (متوفی 1928م) در کتاب مختصر تاریخ عرب، نظریه علی عیسی معمر از لیبی، نظریه آیت الله العظمی بروجردی، نظریه محمد صالح مازندرانی سمنانی و نظریه محمد مهدی شمس الدین از مهمترین نظریه های تقریبی محسوب می شوند.

 

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها