درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

چهارشنبه 28 شهريور 1397 8 محرم 1440 Wednesday 19 September 2018
حضور استاد دانشگاه بیروت در میز گفتگوی غرفه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی
1397/02/24 304

حضور استاد دانشگاه بیروت در میز گفتگوی غرفه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 

در ادامه بازدید اساتید دانشگاه ها و مراکز علمی لبنان از غرفه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، در چهارمین روز برگزاری نمایشگاه هفته فرهنگی قم در نبطیه، خانم دکتر نازک بدیر استاد دانشکده ادبیات دانشگاه بیروت، از غرفه مجمع بازدید نمود.

وی در این بازدید ضمن ابراز علاقه به آثار مجمع و نقش مهم این آثار در ایجاد وحدت در میان پیروان مذاهب اسلامی، از لبنان به عنوان نمونه ای موفق در هم زیستی میان مذاهب و اقوام مختلف یاد کرد و اظهار داشت: نقش وحدت و تقریب در حفظ انسجام جامعه خصوصا در منطقه غرب آسیا بسیار حائز اهمیت است و باید علمای بلاد اسلامی و اساتید دانشگاه هر چه بیشتر نسبت به این موضوع اهتمام داشته باشند.

هچنین در ادامه این دیدار به دعوت مسئولان غرفه، ایشان در میز گفتگویی با موضوع «ضرورت و اهمیت تقریب مذاهب اسلامی» شرکت نمود و  به سوالات حجت الاسلام والمسلمین دکتر بدری(پژوهشگر مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی) پاسخ گفت.

وی در پایان افزود: علی رغم به گوش رسیدن صداهایی در مخالفت با تقریب و وحدت مذاهب اسلامی، اقبال عمومی نسبت به مساله وحدت بسیار چشمگیر و هر روز بیش از قبل می باشد.  

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها