درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 8 بهمن 1398 2 جمادی‌الثانی 1441 Tuesday 28 January 2020

شورای مرکزی مجمع تشکل های بین المللی مردم نهاد با حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ورئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی دیدار و گفتگو کردند.

در این جلسه که به همت مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی برگزار شده بود حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان اظهار داشت: همانطور که در جلسه قبل صحبت شد معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب علاقمند به همکاری با این تشکل بوده و از شورای مرکزی می خواهیم طرح هایی که برای این مجمع اولویت داشته و با اهداف مجمع جهانی تقریب هم خوانی دارد را ارائه تا پس از بررسی ، همکاری های مناسب صورت پذیرد.

رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی در ادامه افزود: با توجه به لزوم آشنایی نیروهای فعال در عرصه وحدت و تقریب با مبانی اندیشه اسلامی، معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی آمادگی دارد دوره های آشنایی با مبانی اندیشه اسلامی را برای اعضای این تشکل برگزار نماید.

آقای عادلی دبیر مجمع تشکل های بین المللی با اشاره به شورای مرکزی این تشکل تاکید کرد: : این اولین بار است که تشکل های مردمی توانسته اند بدون دخالت سازمان ها و ارگان های دیگر به منظور ساماندهی فعالیت های موسسات مردم نهاد شورای مرکزی مجمع تشکل های بین المللی را ایجاد کنند.

وی در خصوص چگونگی تعامل این مجمع با معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و خواسته های این تشکل ها نکاتی را بیان کرد و افزود: این جلسه در راستای تحقق مطالبی است که در جلسه مقدماتی و با حضور همه موسسات مردم نهاد برگزار شد و امیدواریم با همکاری های هدفمند با مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اقدامات موثری در جهت وحدت صورت پذیرد.

 

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها