درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 26 مهر 1397 7 صفر 1440 Thursday 18 October 2018

وی نگاه مجمع جهانی تقریب را نگاهی فرا مذهبی خواند و افزود: در شرایط امروز جهان اسلام، که مخالفین دنبال ایجاد فتنه و انشقاق در منطقه هستند تنها راه حل بحران ها حضور جدی اندیشمندان و اساتید جهان اسلام درکنار یکدیگر است تا با تعامل و همفکری این مشکلات را مرتفع نمایند.

در ادامه اساتید ودانشجویان دانشگاه الزیتونیه از اراده جدی جمهوری اسلامی در مبارزه با استکبار ودفاع از آرمان فلسطین تشکر کردند و خرسندی خود را از موفقیت های هسته ای جمهوری اسلامی ابراز نمودند.

حجت الاسلام والمسلمین فولادی در ادامه افزود: اساتید و دانشجویان تمایل خود را جهت سفر به ایران و قرار گرفتن در فضای حوزه علمیه قم ودیدار با اهل سنت ونمایندگان مجلس شورای اسلامی وخبرگان رهبری ابراز نمودند وبرای آنها توضیح دادم که در ایران برادران شیعه واهل سنت در کنار هم از اقوام مختلف زندگی می کنند.

وی با بیان اینکه باید ترتیبی اتخاذ شود که آن دسته از اساتید که نسبت به ایران دیدگاهی غیر واقعی دارند به ایران سفر کنند اظهار داشـت: امیدوارم اساتید دانشگاه الزیتونیه با سفربه ایران با حقایق وحدت وبرادری ایرانیان آشنا شوند و در دیدار با علما و شخصیت های تقریبی ، موجبات وحدت عملی فراهم آید.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها