درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

چهارشنبه 25 مهر 1397 6 صفر 1440 Wednesday 17 October 2018

آیت الله اراکی؛ دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در بیانیه‌ای جنایت رژیم غاصب صهیونیستی بر ضد تظاهرات‌کنندگان فلسطینی در "روز زمین" را محکوم کرد.

 

متن بیانیه دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بدین شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحيم

اخبار متعددی از کشتار ددمنشانه ای که صهیونیستهای جنایتکار، در "روز زمین" در حق مردم مظلوم فلسطین مرتکب شده اند، منتشر شد.

 

این مردم قهرمان و مجاهد، همچنان با افتخار تمام مسؤولیت آزادی سرزمین خود  از اشغال صهیونیست های پلید را بر عهده دارند.

 

"روز زمین" یک روز ملی است که باید آن را باشکوه برگزار کرد، روز حافظه ملی است که  تمام جریانهای ملی فلسطین در مورد آن اتفاق نظر دارند؛ روز کلمه ای صادقانه از عشق به میهن، روز یادبود شهادت مبارزان مقاومت در الجلیل پرصلابت  و وفای آنان به خاک سرزمینشان است؛ روزی که زن و مرد و پیر و جوان همه ساله در 30 مارس  آن را زنده نگه می دارند.

 

حوادث این روز به مارس 1967 باز می گردد که نیروهای بی رحم و اشغالگر رژیم صهیونیستی، هزاران دونم از اراضی تحت مالکیت خصوصی در مناطق مسکونی فلسطین را در برابر چشم و گوش مجامع بین المللی و سازمان ملل متحد و سازمانهای حقوق بشری مصادره کردند.

 

سازمانهایی که متأسفانه در برابر جنگ ویرانگری که گاه و بیگاه، رژیم صهیونیستی  علیه مردم همه مناطق فلسطین اشغالی به خصوص غزه مرتکب می شود و کشتار مردم بی دفاع، هتک حرمت قبله اول مسلمانان، ادامه روند تهدید قدس، مشروعیت بخشی به شهرک سازی و گسترش اشغال این سرزمین سکوت کرده اند و همه اینها با حمایت استکبار جهانی و در رأس آن آمریکا و متحدانش در منطقه از جمله برخی رژیم های عربی همپیمان آن صورت می گیرد  که مسأله فلسطین را فراموش کرده اند و امروز با خواری تمام، قدس شریف و  بلکه همه خاک فلسطین را به حاکمان مستکبر  و در رأس آن ترامپ ستمگر فروختند.

 

ما امروز به همه این مستکبرین و مزدوران تأکید می کنیم که مردم مبارز فلسطین به یاری خداوند و با مقاومت و فداکاری فرزندان غیور خود همه تلاشهای صهیونیستها و حاکمانشان را به شکست خواهد کشاند؛ بهترین دلیل برای این مقاومت و شجاعت، وحدتی بود که اخیرا در صفوف همه گروههای فلسطینی برای مقابله با تحولات خطرناک تهدید کننده مسأله فلسطین از سوی رئیس جمهور آمریکا و رژیم صهیونیستی و با همراهی برخی از حکام مترجع عرب منطقه علیه مردم مقاوم فلسطین و نیروهای شجاع مقاومت شاهد بودیم.

 

مجمع تقریب مذاهب این جنایتهای هولناک و اقدامات غیر انسانی علیه مردم مظلوم فلسطین را به شدت محکوم می کند و همه امت اسلام و مردمان مخلص آن و همه آزادگان جهان و صاحبان وجدانهای بیدار را به همراهی با تحرکات مردم فلسطین و شرکت در راهپیمایی های گروهی مؤید آنان و انجام فعالیتهای  دسته جمعی در کشورهایشان برای حمایت از حق بازگشت فلسطینی ها به سرزمینشان که به زور و دشمنی از آن خارج شدند، فرا می خواند تا اجازه ندهند، توطئه شهرک سازی که برای فلسطین نوعی سقوط به شمار می رود، اجرایی شود.

 

در پایان از خداوند متعال می خواهیم که شهدا و به خصوص شهدای "روز زمین" را شامل رحمت واسعه خود کند و آنها را در بهشت وسیع خود جای دهد و مجروحان این روز را شفای عاجل عنایت فرماید و به همه مسلمانان عزت و کرامت و وحدت کلمه و پیروزی نهایی بر دشمنان امت و صهیونیستهای جنایتکار عطا کند.«همانا او شنونده و اجابت کننده است».

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها