درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

شنبه 31 شهريور 1397 11 محرم 1440 Saturday 22 September 2018
برگزاری هفته فرهنگی اقتصادی قم در لبنان با حضور مجمع جهانی تقریب
1397/02/20 255

برگزاری هفته فرهنگی اقتصادی قم در لبنان با حضور مجمع جهانی تقریب

 

هفته فرهنگی اقتصادی قم در لبنان با حضور هیاتی از مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و دیگر هیات های اعزامی از 19 اردیبهشت در شهر نبطیه لبنان در حال برگزاری است.

هیات های اعزامی هفته فرهنگی- اقتصادی قم با ورود به فرودگاه بین المللی بیروت مورد استقبال مقامات رسمی ایران و بیروت قرار گرفتند.

در همین راستا جناب آقای شریعتمدار رایزن فرهنگی ایران در لبنان، برخی از اعضای شورای شهر و مسئولان شهرداری نبطیه و شهردار این شهر جناب آقای دکتر احمد کحیل، نمایندگان حزب الله، نماینده ای از دفتر مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در بیروت و سایر مقامات رسمی با تقدیم گل به آنها، آیین استقبال را اجرا نمودند.

پس از آن هیات های اعزامی جهت ادای احترام به مقام شامخ شهدای حزب الله، به گلزار شهدای فرماندهان حزب الله «رضوان بهشت» رفته و با قرائت فاتحه بر سر مزار شهید حاج عماد مغنیه، برای همه شهدا علو درجات را مسئلت نمودند.

آقای شریعتمدار در این مراسم ضمن خوش آمد گویی به حاضران به توضیحاتی پیرامون گلزار شهدای حزب الله در بیروت و معرفی فرماندهان ارشد مدفون در آن پرداختند.

در پایان مراسم استقبال، گروه های اعزامی به شهر نبطیه جهت اسکان و آماده سازی غرفه های خود عازم شدند .

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها