درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 8 بهمن 1398 2 جمادی‌الثانی 1441 Tuesday 28 January 2020
برگزاری نشست گفتمانی انقلاب اسلامی ایران و وحدت جهان اسلام
1397/11/15 973

برگزاری نشست گفتمانی انقلاب اسلامی ایران و وحدت جهان اسلام

 

 

 

نشست گفتمانی « انقلاب اسلامی ایران و وحدت جهان اسلام » با حضور هیاتی از فعالان فرهنگی اقتصادی کشمیر هند و با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین کاکو جویباری برگزار شد.

در این نشست که به همت مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی برگزار شد حجت الاسلام والمسلمین کاکو جویباری اظهار داشت: تجربه ایران در ایام دهه مبارک فجر شناسایی قدرت وحدت و انسجام داخلی بود. مردم ایران توانستند با وحدت کلمه در برابر حمایتهای تمام قد استکبار جهانی بر شاه پیروز شوند.

وی در ادامه افزود: ایران در دفاع هشت ساله در برابر تجاوز عراق، با اتحاد و همدلی همه قومیت ها و مذاهب پیروز و سربلند شد و پوزه تمام قدرتهای جهانی حامی عراق را بخاک مالید.

وی با اشاره به وضعیت جغرافیای امروز جهان اسلام گفت: امروز امت اسلامی با چالشهای مختلفی در عرصه های امنیتی و فرهنگی و اقتصادی دست و پنچه نرم می کند و راه برون رفت از این چالشها چیزی جز اتحاد کلمه نیست.

این کارشناس تقریبی افزود: امت اسلامی لازم است در برابر تمدن 500 ساله شیطانی جدید با تمام توان بایستد. اگر بخشی از امت در برابر تمدن شیطانی برای رسیدن به تمدن اسلامی قیام کند، قطعا نمی تواند در زمان لازم به دستاورد مهم و عظیم تمدن اسلامی دست یابد.

وی تصریح کرد: اگر امروز در برابر ظلمی که به یک کودک مسلمان فلسطینی یا یمنی میشود در حد توان خود قیام نکنیم؛ چگونه می توانیم در روز حشر در برابر رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم و امام علی علیه السلام که وحدت و انسجام امت اسلامی را یکی از مهمترین اهداف خود می دانستند پاسخگو باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین کاکو جویباری در پایان تاکید کرد: ما باید در هر حدی که می توانیم فریاد وحدت را بگوش جهانیان برسانیم و ذره ای در این راه کوتاهی نکنیم.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها