درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 8 بهمن 1398 2 جمادی‌الثانی 1441 Tuesday 28 January 2020
برگزاری نشست تخصصی علوم انسانی اسلامی در غرفه مجمع جهانی تقریب
1397/02/23 4173

برگزاری نشست تخصصی علوم انسانی اسلامی در غرفه مجمع جهانی تقریب

 

نشست تخصصی «علوم انسانی اسلامی» با رویکرد متون تقریبی و مقارن در سومین روز نمایشگاه هفته فرهنگی قم در نبطیه لبنان در غرفه مجمع جهانی تقریب مذاهب برگزار گردید.

این نشست که با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر بدری پژوهشگر پژوهشگاه مطالعات تقریبی، آقای علی حمام از اساتید دانشگاه نبطیه و آقای حسن حیدر دانش آموخته رشته فلسفه و صاحب مجموعه مدارس ابتدایی و دبیرستان برگزار شد.

 در ابتدای این نشست چیستی موضوع تقریب و شبهات پیرامون آن به بحث و تبادل نظر گذاشته شد که حاضران نسبت به تالیف کتب با موضوع تقریب در سطوح مختلف(دانش آموزان، دانشجویان و...) تاکید داشتند.

در ادامه نشست نیز ماهیت علوم انسانی اسلامی، جایگاه مباحث تقریبی و مقارن در علوم انسانی اسلامی  و نحوه تحقق آن به بحث و تبادل نظر گذاشته شد که محققان حاضر، به دستیابی موفقیت های چشمگیر در این عرصه طی سال های اخیر، خاصه توسط جمهوری اسلامی ایران پس از تاکیدات مقام معظم رهبری اتفاق نظر داشتند.

در پایان این نشست نیز برخی از کتب مجمع به اساتید اهدا گردید.

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها