درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 8 بهمن 1398 2 جمادی‌الثانی 1441 Tuesday 28 January 2020
برگزاری دومین جلسه اتاق فکر پژوهشگاه مطالعات تقریبی
1396/05/09 4422

برگزاری دومین جلسه اتاق فکر پژوهشگاه مطالعات تقریبی

دومین جلسه اتاق فکر پژوهشگاه مطالعات تقریبی در سال 96 , عصر امروز 9 مرداد  به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی برگزار شد.

در این جلسه حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان ریاست پژوهشگاه مطالعات تقریبی و رئیس اتاق فکر پژوهشگاه , دکتر منوچهر متکی معاون امور بین الملل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی , حجت الاسلام والمسلمین دکتر رضا نژاد , حجت الاسلام والمسلمین دکتر برنجکار, حجت الاسلام والمسلمین دکتر فرمانیان , حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابوالحسینی و حجت الاسلام والمسلمین دکتر طاهری حضور داشتند . 

 

" تعیین الویت های پژوهشی پژوهشگاه مطالعات تقریبی "  محور اصلی جلسه امروز اتاق فکر پژوهشگاه  بود .

 

 حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابوالحسینی معاون پژوهشی پژوهشگاه مطالعات تقریبی با اشاره به جلسات اتاق فکر پژوهشگاه اظهار داشت : اعضای اتاق فکر پژوهشگاه مطالعات تقریبی از تخصص های متنوع انتخاب شده اند و به دلیل حساست های بحث های اتاق فکر تصمیماتی که در این جلسات اتخاذ می شود راهکارهای عملی پژوهشگاه را ترسیم می کند .

 

وی افزود: در واقع هسته فعالیت های پژوهشی پژوهشگاه مطالعات تقریبی وابسته به تصمیماتی ست که در جلسات اتاق فکر اتخاذ می شود .

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها