درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

دوشنبه 18 آذر 1398 11 ربیع‌الثانی 1441 Monday 9 December 2019
برگزاری دوره زیارتی بصیرتی هیاتی از نخبگان و مولوی های اهل سنت استان سیستان و بلوچستان
1397/10/10 953

برگزاری دوره زیارتی بصیرتی هیاتی از نخبگان و مولوی های اهل سنت استان سیستان و بلوچستان

 

 

 

در این دوره که به همت مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی مجمع جهانی تقریب و دفتر تبلیغات اسلامی قم برگزار شد دکتر بردی نشین مدیر موسسه ابناء روح الله به عنوان سخنران افتتاحیه این دوره ضمن تبیین اندیشه انقلاب اسلامی و لزوم بصیرت اظهار داشت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران استکبار جهانی اذعان کردند که نیروی پرقدرت اسلام به حرکت در آمده و بنیان اندیشه لیبرالیسم را تهدید می کند و برای توقف آن باید چاره ای اندیشید.

وی در ادامه افزود: غرب فهمیده که تنها راه توقف اسلام ناب محمدی به راه انداختن جنگ بین شیعه و سنی است به همین منظور تمام تلاش خود را می کند تا در منطقه تفرقه ایجاد کند.

وی با اشاره به تئوری چرچیل در مبارزه با اسلام گفت: چرچیل اعتقاد داشت که در مبارزه با اسلام باید 4 کار انجام شود؛ 1- باید حاکمان جهان اسلام افرادی وابسته به غرب باشند. 2- مسلمانان باید همیشه در غفلت و جهل زندگی کنند. 3- دین را از سیاست جدا کنیم. 4- مسلمانان را از سیاست دور نگه داریم.

دکتر بردی نشین تاکید کرد: معنای بصیرت این است که تشخیص درست و عمل به موقع داشته باشیم. اگر مسلمانان با بصیرت عمل کنند هیچگاه در دام توطئه های قومیتی استکبار گرفتار نخواهند شد.

وی در ادامه به کتاب هیلاری کلینتون اشاره کرد و افزود: در این کتاب سندی آمده است که حمایت امریکا از داعش را نشان می دهد که با هدف تکه تکه شدن جهان اسلام داعش را ایجاد و حمایت کرده اند.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: برای رسیدن به بصیرت نیاز به راهنما و رهبر داریم؛ در شرایط کنونی غیر از رهبر جمهوری اسلامی ایران چه کسی داعیه دفاع از مسلمانان و فلسطین دارد؟

ایشان در ادامه با اشاره به اندیشه وحدت آفرین امام خمینی (ره) گفت: بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران وحدت را لازمه تشکیل امت واحده اسلامی و یک اصل برگرفته از قرآن کریم می دانستند.

 در پایان مراسم جلسه پرسش و پاسخ میهمانان و جناب دکتر بردی نشین برگزار گردید.

 

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها