درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

جمعه 27 دي 1398 21 جمادی‌الاول 1441 Friday 17 January 2020
برگزاری جلسه شورای عالی پژوهشگاه مطالعات تقریبی با حضور آیت الله تسخیری
1398/05/26 499

برگزاری جلسه شورای عالی پژوهشگاه مطالعات تقریبی با حضور آیت الله تسخیری

 

 

اولین جلسه شورای عالی پژوهشگاه مطالعات تقریبی در سال 98 با حضور آیت الله تسخیری، حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابوالحسینی و اعضای شورا برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابوالحسینی ریاست پژوهشگاه مطالعات تقریبی با اشاره به این جلسه اظهار داشت: در این جلسه مصوب شد که برای بررسی کتاب های مجمع جهانی تقریب، شورای عالی پژوهشگاه مطالعات تقریبی جایگزین شورای عالی کتاب شود.

وی با اشاره به فعالیت های گروه های علمی در پژوهشگاه مطالعات تقریبی افزود: گروه احیای تراث یکی از گروه های موفق پژوهشگاه است که این جلسه جهت بررسی طرح های پیشنهادی این گروه برگزار شد.

همچنین استاد محمد ساعدی مدیر گروه احیای تراث درباره طرح های 4 گانه گروه، توضیحاتی ارائه نمود و هریک از اعضا در مورد طرح ها به اظهار نظر پرداختند.

در پایان آیت الله تسخیری ضمن تقدیر از تلاش های گروه های علمی پژوهشگاه مطالعات تقریبی، طرح های یاد شده در گروه احیا  تراث را کاربردی و در عرصه بین الملل مفید دانست.

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها