درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 8 بهمن 1398 2 جمادی‌الثانی 1441 Tuesday 28 January 2020

 

جلسه تبیین عملکرد و چشم انداز معاونت امور فرهنگی و پژوهشگاه مطالعات تقریبی با ارائه گزارش مفصل حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان معاونت امور فرهنگی و رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی امروز چهارشنبه 18 مرداد برگزار شد .

 

طی این جلسه که کارکنان مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی حضور داشتند  دکتر نبویان به بررسی  فعالیت های معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب و پژوهشگاه مطالعات تقریبی پرداختند .

 

وی دربخش اول گزارش خود با اشاره به فعالیت های ادارات کل این معاونت اظهار داشت : برگزاری دوره تربیت مبلغان و فعالان تقریب در بلاد مختلف اسلامی, تأسیس مرکز پاسخ­گویی به شبهات , برگزاری درس خارج فقه تقریب و وحدت اسلامی , جلسات آموزشی دشمن شناسی و جنگ نرم برای علمای اهل سنت از مهمترین فعالیت های اداره کل آموزش و پژوهش بوده است .

دکتر نبویان در ادامه  به  بیان فعالیت های انجام شده در مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی پرداخت و افزود : نشست کارشناسی با عنوان میز عربستان درباره رابطه دولت سعودی با آل شیخ  , نشست کارشناسی با عنوان میز عراق در ساختمان مجمع تقریب مذاهب اسلامی در قم  , نشست کارشناسی با عنوان میز هند (کشمیر)  , دیدار با مسؤولین جایزه بزرگ المصطفی  , اجرایی کردن مفاد تفاهم­نامه با شورای مفتیان کشور روسیه  بخشی از فعالیت های مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی است .

 

معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب در ادامه تصریح کرد : فعالیت های انجام شده در اداره کل مطبوعات و انتشارات بسیار کسترده است که فقط برای نمونه به چند مورد اشاره می شود : شرکت در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران همراه با دعوت از مهمانان خارجی , شرکت در نمایشگاه کتاب مسابقات بین المللی قرآن  , سازماندهی و تهیه ی نرم افزار و تجمیع آمار کتاب های موجود , تشکیل کمیته ای از اداره کل انتشارات مجمع جهانی اهل بیت (ع) و جامعه المصطفی ( ص) در جهت سازماندهی و هم افزایی ظرفیت های سه تشکل , ارسال کتاب جهت شرکت در نمایشگاه بین المللی پکن , ترخیص 100 دوره موسوعه السنة النبویه از بیروت .

 

استاد حوزه و دانشگاه  با اشاره به فعالیت های انجام شده در اداره کل مراسمات و امور هنری اظهار داشت : برگزاری جشنواره شعر علوی در گرگان, ساخت مستند آیت الله العظمی بروجردی, تهیه جزوه «نقض حقوق بشر توسط آمریکا» به مناسبت 12 تیر (روز جهانی نقض حقوق بشر آمریکایی) و ارسال به شورای سیاستگذاری ائمه جمعه جهت توزیع در میان ائمه جمعه سراسر کشور, فعالیت در شورای دهه کرامت و نام­گذاری یکی از روزهای این دهه به نام «امام رضا (ع)، وحدت و مهربانی» و ابلاغ این موضوع به تمامی دستگاه­های اجرایی کشور , برگزاری سه مراسم شعر آیین رضوی با موضوع امام رضا ( ع) محور وحدت در استان های هرمزگان ( قشم) ، آذربایجان غربی ( ارومیه ) و کردستان ( سنندج) ، برگزاری شب شعر فاطمی در برح میلاد با مشارکت سازمان فرهنگی هنری شهرداری  از مهمترین فعالیت های این اداره کل بوده است .

 

وی با اشاره به آخرین بخش از فعالیت های معاونت امور فرهنگی ,  اداره فضای مجازی را از حساس ترین بخش های معاونت فرهنگی دانست و افزود :

احیای سایت معاونت فرهنگی در پورتال مجمع جهانی تقریب , به روز رسانی و ساماندهی پایگاه های اطلاع رسانی معاونت و پژوهشگاه , پیگیری جهت پوشش کامل و مناسب اخبار و مطالب مربوط به معاونت و پژوهشگاه مطالعات تقریبی در خبرگزاری ها , جلسات کارشناسی در راستای استفاده از نظرات و تجربیات کارشناسان و فعالان فضای مجازی , انجام اقدامات لازم برای ایجاد پایگاه جدید و مستقل معاونت فرهنگی با امکانات لازم جهت اجرای پروژه ی پرسش و پاسخ و تعامل و ارتباط با فعالان تقریبی و نخبگان و مخاطبان ,  ارتباط مستمر با خبرگزاری های رسمی کشور  از مهمترین فعالیت های این اداره بوده است .

 

حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان  در بخش دوم گزارش خود با اشاره به فعالیت های پژوهشگاه مطالعات تقریبی به بررسی  پروژه های تحقیقاتی پرداخت و افزود :  

پروژه «موسوعة فقه مقارن» نوشته آيت الله جناتی , پروژه «محاضرات فی علوم القرآن و تفسیره» نوشته آیت الله تسخیری,  پروژه موسوعه اصول الفقه جلد4 و5 که  توسط محققان پژوهشگاه در حال اتمام است , پروژه «مستقصی مدارک القواعد و منتهی ضوابط الفوائد» نوشته آیت الله کاشانی که در حال ارزیابی و غنی سازی است,  پروژه «رابطه شعائر دینی با تقریب مذاهب اسلامی» نوشته سرکار خانم دکتر «خوش صورت»,  پروژه « تحقیق کتاب الانتصار» نوشته حجت الاسلام و المسلمین محمد مهدی نجف , پروژه «اهل السنة من وجهة نظر أعلام الشیعة» توسط جناب آقای محمد ساعدی , پروژه «مداخل و عناوین مقالات موسوعة اصول الفقه ج5»  از جمله پروژه های تمام شده و یا در حال تکمیل پژوهشگاه مطالعات تقریبی است .

 

وی در ادامه بیان داشت : از دیگر فعالیت های پژوهشگاه مطالعات تقریبی می توان به تشکیل جلسات شورای عالی پژوهشگاه ,  تشکیل جلسات اتاق فکر پژوهشگاه ,  تهیه نظام واره موضوعات تقریبی, پاسخ به سؤالات ده گانه جامعه الازهر مصر و تهیه کتابی در این زمینه , تشکیل گروه بررسی کلان پروژه تکفیر  اشاره کرد .

 

رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی در پایان افزود :  تهیه چارت و نظام پژوهشگاه متشکل از سه پژوهشکده و ده گروه  از دیگر فعالیت های پژوهشگاه مطالعات تقریبی است .

 

  

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها