درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

دوشنبه 1 مهر 1398 23 محرم 1441 Monday 23 September 2019
برگزاری جشن رسول مهربانی در حرم عبدالعزیز حسنی
1397/09/07 712

برگزاری جشن رسول مهربانی در حرم عبدالعزیز حسنی

 

جشن پیامبر مهربانی با حضور مدعوین کنفرانس وحدت اعم از شیعیان و اهل سنت همه در مصلی حرم عبدالعزیز حسنی برگزار شد

.

 

آخرین برنامه روز اول سی و دومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، زیارت مرقد حضرت عبدالعظیم حسنی در شهرری بود. پس از غروب آفتاب مدعوین کنفرانس در ترافیک تهران بارانی خود را به حرم شاه عبدالعظبم حسنی رساندند تا در مراسم جشن میلاد پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله) شرکت کنند. مراسم جشن در مصلی حرم حضرت عبدالعظیم برگزار شد. مدعوین کنفرانس اعم از شیعیان و اهل سنت همه در مصلی حرم، در کنار عموم زائران حاضر شدند. این هم نشینی تصویری متنوع و مردمی را از این گردهم آیی ساخت. حضرت آیت الله اراکی در این مراسم، سخنانی را درباه رحمة للعالمینی پیامبر (صلی الله علیه و آله) ایراد کردند و در انتهای سخنرانی به زبان عربی، مطالب خود را برای مدعوین عرب زبان تشریح کردند.

سخنران بعدی مراسم حاج محمد محقق؛ معاون ریاست اجرایی دولت افغانستان بود. او هم به زبان شیرین فارسی صحبت کرد. آقای محقق گفت:" در جهان کسانی مدعی اسلام اند اما مایه آبروریزی آن هستند. اما از طرفی دیگر بزرگانی را در تاریخ خود داریم که برداشتی مسالمت جو و انسانی از اسلام دارند. مثلا سعدی شیرازی دین را شناخته و درباره انسانیت می‌گوید: "بنی آدم اعضای یکدیگرند/ که در آفرینش ز یک گوهرند. تو کز محنت دیگران بی غمی/ نشاید که نامت نهند آدمی" این هم برداشتی از اسلام است که می‌تواند قابل ارائه به همه بشریت باشد. این شعر و این نگاه تا آن اندازه زیباست که آن را بر سر در سازمان ملل متحد نگاشته‌اند. یا مولانا برداشتی انسانی از اسلام داشته است." معاون ریاست اجرایی دولت افغانستان همچنین تاکید کرد:" امروز قضایای فلسطین باید به دست توانای امت اسلامی حل شود. ما مسلمانان باید در برابر تمام مسائل دنیای اسلام باهم متحد باشیم."

بعد از سخنرانی مقام افغانستانی، یک مقام سوری در پشت تریبون حاضر شد تا در مدح پیامبر و اهل بیت ایشان شعرخوانی کند. مشاور وزیر اوقاف سوریه با شور و هیجان خاصی اشعاری را به زبان عربی قرائت کرد. شعرهایی که اگرچه معنای کامل آن توسط همه مدعوین فهمیده نمی‌شد اما نورانیت و زیبایی اش توسط حضار درک شد.

پس از شعرخوانی، یکی از مداحان ایرانی به مدح اهل بیت پرداخت و با گرفتن سلام و صلوات از جمعیت، مجلس را به مشارکت در مدیحه خوانی واداشت.

مراسم جشن میلاد پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در مصلی حرم حضرت عبدالعظیم حسنی پایان یافت. مهمانان از درب‌های مصلی خارج شدند در حالی که در کنار سایر زائران با پذیرایی بی تکلف شب ولادت رو به رو شدند و شربت و شیرینی گرفتند.

مدعوین بعد به سمت کتابخانه حرم حرکت کردند. از قرائتخانه کتابخانه و همچنین مخزن این کتابخانه قدیمی و مهم بازدید کردند. پس از آن همگی به سمت ضریح مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی روانه شدند. هوا ابری بود و سنگفرش های حرم خیس از باران. مهمانان کنفرانس با لباس‌ها و چهره‌های متنوع و متفاوت همگی به زیارت رفتند. این انتهای این حضور در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی بود.

 

 

 

 

 

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها