درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

شنبه 31 شهريور 1397 11 محرم 1440 Saturday 22 September 2018
بررسی دلایل تقابل غرب با ایران در دیدار مدیر مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی با ائمه جماعات مغولستان
1397/02/05 329

بررسی دلایل تقابل غرب با ایران در دیدار مدیر مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی با ائمه جماعات مغولستان

 

حجت الاسلام والمسلمین نگهبان مدیر مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی در دیدار با تعدادی از ائمه جماعات کشور مغولستان به موضوعات مختلف اعتقادی و فقهی و سیاسی از جمله دلیل تقابل آمریکا و اسراییل و آل سعود با ایران و نیز وضعیت جهان اسلام پرداخت.

حجت الاسلام والمسلمین سلمان نگهبان در تبیین این موضوعات، دلیل تقابل استکبار جهانی با ایران را در مبنای انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 شمسی بیان کرد و افزود: رهبری بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ایران آیت الله خمینی (ره)و مقام معظم رهبری آیت الله خامنه­ای، اتکاء مردم ایران به کلمه لااله الاالله ، اعلام برائت از کفار و عدم اتکاء سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی به آمریکا و اعوانش موجب خشم و کینه توزی آنها علیه این ملت بزرگ گردید.

وی اظهار داشت: تاکید بر وحدت مسلمانان جهان، ترویج و نشر اعتقادات اسلامی و مفاهیم قرآنی و مبارزه با ظلم و جور جهانی، دشمنان اسلام را بر آن داشته است تا از هیچ تلاشی در ممانعت از نشر این باورها دریغ نورزند.

مدیر مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی تاکید کرد: ایران اسلامی قریب به چهل سال است که در تحریم اقتصادی، سیاسی، علمی و خبری قرار دارد اما به لطف خداوند متعال و همت جوانان برومندش و تمسک به قرآن و ولایت توانسته است در همه زمینه ها به رشد و بالندگی برسد و چتر حمایت خود را بر سر کشورهای مسلمان و  مستضعف جهان مانند فلسطین و سوریه و عراق و امثالهم بگستراند.

حجت الاسلام والمسلمین سلمان نگهبان در پایان با اشاره به آیات از سوره زمر گفت: بر عموم مسلمانان لازم است تا با تمسک به قرآن و گسترش ارتباط، هم اندیشی و تعامل با یکدیگر راه برون رفت از حالت انفعال در برابر کافران و مشرکان را بیابند.

«وَ الَّذِینَ اجْتَنَبُواْ الطَّغُوتَ أَن یَعْبُدُوهَا وَ أَنَابُواْ إِلىَ اللَّهِ لَهُمُ الْبُشْرَى‏ فَبَشِّرْ عِبَادِ * الَّذینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُولئِکَ الَّذینَ هَداهُمُ اللَّهُ وَ أُولئِکَ هُمْ أُولُوا الْأَلْبابِ» {الزمر: ۱۷و۱۸}

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها