درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 26 مهر 1397 7 صفر 1440 Thursday 18 October 2018
باید درمقابل توطئه دشمنان وحدت داشت
1394/12/22 2108

باید درمقابل توطئه دشمنان وحدت داشت

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره جایگاه حزب‌الله لبنان به عنوان مایه افتخار و مباهات جهان اسلام گفت: توطئه دشمنان در منطقه باوجود همه فتنه‌ها محقق نخواهد شد و باید در مقابل آن وحدت داشت و ایستادگی کرد.
       علی‌اکبر ولایتی رئیس‌ مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز در دیدار با شماری از علمای سوریه اظهارداشت: سوریه روزهای سخت و البته پرافتخار و ماندگار تاریخی را پشت سر گذاشته و ان‌ شاء الله ملت بزرگ سوریه و دولت سوریه پیروز خواهند شد.

  ولایتی با اشاره به ضرورت توجه به شرایط امروز منطقه و جهان گفت: موضوعات و مسائل منطقه خاورمیانه بی تردید امروز تاثیر گذارترین شرایط را بر عرصه بین‌المللی دارد و جمهوری اسلامی ایران با حمایت از جبهه مقاومت و پایداری در کنار دولت و ملت سوریه تمام ظرفیت‌های خود را برای تامین ثبات و امنیت در این منطقه به کارگرفته و خواهد گرفت که بی‌تردید جریانات افراطی و تکفیری و تروریسم هایی که از جانب برخی کشورهای عربی و کشورهای مرتجع منطقه  حمایت می شوند تنها این منطقه را تحت تاثیر قرار نمی‌دهند بلکه می‌توانند ثبات و صلح بین‌المللی و حامیان خود را به خطر بیندازند.   رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه تاکیدکرد: دشمنان اسلام درتلاش برای ایجاد اغتشاش و تفرقه و نفاق بین امت اسلامی و پاره پاره کردن پیکره جهان اسلام هستند و آنچه ایران تاکنون انجام داده حفظ وحدت میان همه امت اسلام چه شیعه و چه سنی درجهان اسلام است و باید در مقابل توطئه دشمنان وحدت داشت و ایستادگی کرد.   ولایتی در ادامه تصریح کرد: متاسفانه در گذشته دشمنان و استعمار گران با هزینه خودشان در دیگر کشورها اقدام می‌کردند و نقشه‌های خود را به پیش می بردند اما در عصر ما با هزینه خود مسلمانان، آنان را به جان یکدیگر انداخته اند و ما خط مقاومت را تعریف کردیم تا در مقابل این توطئه‌ها بتوان مقابله و ایستادگی کرد.   وی با اشاره به جایگاه حزب‌الله لبنان به عنوان مایه افتخار و مباهات جهان اسلام و عرب گفت: در حالی که منشأ و وابستگی فکری افراطیون، تروریست ها و تکفیری‌های منطقه کاملا مشخص است شاهد هستیم با هدایت برخی کشورهای استعماری و حمایت برخی کشورهای مرتجع منطقه حزب‌الله که مظهر ایستادگی و مقاومت و مایه افتخار جهان اسلام و عرب است به عنوان گروهی تروریستی معرفی می‌شوند که بسیار تاسف انگیز است و باید گفت توطئه دشمنان در منطقه علیرغم همه فتنه‌ها محقق نخواهد شد.   ولایتی در خصوص آینده سوریه هم تصریح کرد:در مورد وضعیت سوریه فقط مردم این کشور بدون دخالت هر کشور خارجی دیگری تصمیم خواهند گرفت و حضور جمهوری اسلامی ایران هم به دعوت دولت قانونی و مشروع سوریه انجام شده اما تنها و تنها مردم سوریه باید در مورد سرنوشت خود تصمیم بگیرند. 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها