درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 8 بهمن 1398 2 جمادی‌الثانی 1441 Tuesday 28 January 2020
بازدید نائب رییس مجلس اعلای شیعیان لبنان از غرفه مجمع جهانی تقریب
1397/02/24 4442

بازدید نائب رییس مجلس اعلای شیعیان لبنان از غرفه مجمع جهانی تقریب

 

در چهارمین روز از هفته فرهنگی قم در نبطیه، حجت الاسلام شیخ علی الخطیب نائب رئیس مجلس اعلای شیعیان لبنان از غرقه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بازدید نمود.

در ابتدای این دیدار جناب حجت الاسلام والمسلمین فولادی مدیرکل مراسمات و امور هنری مجمع جهانی تقریب گزارشی از فعالیت ها، آثار و تولیدات معاونت امور فرهنگی مجمع در رویداد فرهنگی قم در نبطیه ارائه داد و از حسن توجه و محبت های بازدید کنندگان لبنانی نسبت به ایرانیان و غرفه داران، قدردانی کرد.

وی در این دیدار که با همراهی دکتر شریعتمدار(رایزن فرهنگی ایران در لبنان) و عالی پور(رییس ستاد برگزاری هفته فرهنگی قم در نبطبه) انجام شد، ضمن ابراز امیدواری از تحقق اهداف مجمع جهانی تقریب در عرصه بین المللی، اذعان داشت: «با توجه به شرایط کنونی در منطقه و تحولات موجود و توطئه هایی که توسط دشمنان محور مقاومت در حال طراحی و اجراست، نقش فعالیت های تقریبی بسیار مهم و تاثیر گذار می باشد.»

در پایان این دیدار نیز کتاب «کنز العرفان فی فقه القرآن» به جناب حجت الاسلام والمسلمین  شیخ علی الخطیب اهدا شد و ایشان نیز نسبت به ارسال موسوعه «السنه النبویه» به مجلس اعلای شیعیان لبنان ابراز تمایل نمود.

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها