درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 8 بهمن 1398 2 جمادی‌الثانی 1441 Tuesday 28 January 2020
بازدید علما و طلاب مسجد مکی زاهدان از پژوهشگاه مطالعات تقریبی
1394/02/24 4165

بازدید علما و طلاب مسجد مکی زاهدان از پژوهشگاه مطالعات تقریبی

علما و طلاب مسجد مکی زاهدان ضمن آشنایی با فعالیت های پژوهشگاه مطالعات تقریبی از بخش های مختلف پژوهشگاه دیدن کردند.

 

 

حجت الاسلام والمسلمین گلزاده معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی طی این دیدار ضمن خوشامدگویی ، با اشاره به فعالیت های معاونت فرهنگی گفت : از مهمترین فعالیت های معاونت فرهنگی چاپ بیش از 250 عنوان کتاب درحوزه های علمی ـ پژوهشی می باشد.

وی افزود :همچنین نشر دیجیتال آثار تقریبی در حال تدوین است و جشنوره فیلم تقریب هم انشاالله در پایان سال جاری در بخش هنر و رسانه برگزار خواهد شد.

معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اهمیت جایگاه وحدت و تقریب افزود : مقام معظم رهبری در حکم آیت الله اراکی به دیپلماسی وحدت اشاره نمودند که این نشان از تعامل جهانی در زمینه وحدت می باشد به عبارت دیگر فراگیرترین تعریف وحدت که بین علما رایج است وحدت بر محور مشترکات است.

حجت الاسلام والمسلمین گلزاده تصریح کرد: دشمنان وحدت اسلامی و استکبار جهانی با نفوذ در تندروهای دو طرف توانسته اند به فتنه مذهبی دامن بزنند و متاسفانه مسلمانان هم در این فتنه گیر افتاده اند .ما داعش و وهابیت را از اهل سنت نمی دانیم اما وظیفه ما و شما به عنوان علمای جهان اسلام این است که با آگاهی سازی به ملت های مسلمان به مهار تندروی ها بپردازیم .

همچنین حجت الاسلام والمسلمین حسینی رودباری مدیر دفتر پژوهش پژوهشگاه مطالعات تقریبی با اشاره به گروه های علمی پژوهشکاه افزود : پژوهشگاه مطالعات تقریبی متشکل از گروه قرآن و حدیث ، گروه فقه و حقوق ، گروه تاریخ و سیره ، گروه موسوعه و معاجم ، گروه احیای تراث و مجمع الحوار می باشد .

مدیر گروه قرآن و حدیث با اشاره به کتاب های چاپ شده در پژوهشگاه افزود : مجموعه گرانسنگ 62 جلدی احادیث المشترک بین الشیعه و السنه ، کتاب القواعد التفسیر،المناهج التفسیرو ... در گروه قران و حدیث به چاپ رسیده است .

حجت الاسلام والمسلمین شفیعی مدیر گروه فقه و حقوق هم با اشاره به علامه حلی ، شیخ طوسی و شیخ مفید افزود : در زماان علمای پیشین تعامل بالایی بین شیعه و سنی برقرار بوده است تا حدی که شیخ مفید در مقدمه کتاب الخلاف آورده اند که اشتراکات فقهی شیعه با اهل سنت از اشتراکات مذاهب چهارگانه اهل سنت بیشتر است .

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها