درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

شنبه 31 شهريور 1397 11 محرم 1440 Saturday 22 September 2018
بازدید سفیر ایران در لبنان از غرفه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی
1397/02/22 302

بازدید سفیر ایران در لبنان از غرفه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 

در سومین روز نمایشگاه هفته فرهنگی قم در نبطیه، دکتر فتحعلی سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان ضمن حضور در نمایشگاه از  غرفه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بازدید کرد.

آقای دکتر فتحعلی در بازدید خود ضمن ابراز خرسندی از حضور فعال مجمع جهانی تقریب  در نمایشگاه، نسبت به استقبال مردمی از نمایشگاه و غرفه مجمع ابراز امیدواری نمود.

گفتنی است طی این بازدید حجت الاسلام والمسلمین فولادی مدیرکل امور مراسمات و امور هنری گزارشی کوتاه از اهم فعالیت های مجمع در نمایشگاه و عرضه بیش از 160 عنوان کتاب، سیر نمایشگاهی وحدت در آینه قرآن و روایات، معرفی علمای لبنانی مهاجر به ایران به عنوان یکی از مهم ترین مشترکات فرهنگی و... ارائه داد.

 همچنین حجت الاسلام والمسلمین دکتر بدری از پژوهشگران پژوهشگاه مطالعات تقریبی پیرامون کتاب «موسوعه اصول الفقه المقارن» و اهمیت آن توضحاتی ارائه نمود.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها