درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 26 مهر 1397 7 صفر 1440 Thursday 18 October 2018
ایران همواره به دنبال تقریب مذاهب بوده است
1394/08/13 2436

ایران همواره به دنبال تقریب مذاهب بوده است

وزیرفرهنگ وارشاد اسلامی در عمان: جمهوری اسلامی ایران همواره به دنبال تقریب بین مذاهب اسلامی و گفت و گوی بین ادیان، تمدن ها و فرهنگ ها و حمایت از حقوق مظلومان و مقابله با خشونت و تروریسم و جریانات تروریستی و تکفیری بوده و خواهد بود.
       

 علی جنتی در نهمین اجلاس وزرای فرهنگ کشورهای اسلامی در مسقط پایتخت عمان افزود: جمهوری اسلامی ایران در زمینه مقابله با خشونت و تروریسم و جریانات تروریستی و تکفیری همه قدرت و توانایی های خود را برای محکوم کردن این اندیشه های مخالف با دین اسلامی بکار گرفته و خواهد گرفت. وی همچنین به مسئله فلسطین و قدس شریف اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران همچنین گام های بزرگی را در جهت حمایت از مسأله فلسطین و دفاع از هویت اسلامی قدس شریف و نشر تعالیم قرآن کریم و سنت نبوی و عترت طاهره، برداشته است. علی جنتی افزود: جمهوری اسلامی ایران همچنین از بدو پیروزی انقلاب اسلامی همواره در جهت تحقق نزدیکی و وحدت بین جوامع و کشورهای اسلامی سعی و کوشش کرده است و بدون شک مهمترین اهداف این اجلاس، تحقق همکاری و تقریب و تکامل فرهنگی و اندیشه در جهت حفاظت از وحدت و همبستگی و پیشرفت و توسعه جهان اسلام است. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بااشاره به آیه واعتصموا بحبل الله جمیعاً و لاتفرقوا تصریح کرد: دشمنان اسلام همواره درصدد ایجاد تفرقه و منازعات مذهبی و طایفه ای و همچنین به دنبال اشاعه خرافات و عقب ماندگی و تعصب های کور فرقه ای و قبیله ای و اشاعه خشونت در جوامع اسلامی بوده اند. عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: همکاری بین کشورهای اسلامی در این برهه تنها یک گزینه نیست بلکه یک ضرورت است و جمهوری اسلامی ایران تأکید دارد که نباید فقط به صادرکردن بیانیه ها و اعلام موضع گیری ها از طرف سازمان همکاری اسلامی بسنده کرد، بلکه باید همه توانایی ها و امکانات خود را در جهت برداشتن گام های عملی مهم در جهت تحقق همکاری در این زمینه ها، بکار گیرند. وی در بخش دیگری از سخنان خود دو مطلب مهم را که نقش بسزایی در وحدت جهان اسلام دارد را مورد تأکید قرار داد و افزود: کنفرانس عظیم حج فرصتی مهم و یک راهبرد فرهنگی اسلامی به شمار می آید که ایران همواره بر این امر تاکید داشته که باید از این فرصت برای تحقق وحدت اسلامی بهره گرفت. جنتی تصریح کرد: متأسفانه در موسم حج امسال دو حادثه دردناک که سبب قربانی شدن هزاران تن از حجاج خانه خدا شد، رخ داد، که ضرورت دارد اداره امور حج و تأمین امکانات رفاهی حجاج به شیوه های نوین و با مدیریت صحیح انجام شود. وزیر ارشاد در ادامه به مساله فلسطین و آزادی قدس شریف اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره از مسأله فلسطین و آزادی قدس شریف حمایت کرده و بزرگداشت روز جهانی قدس و برگزاری کنفرانس ها و سمینارهای مختلف در این زمینه و برگزاری نمایشگاه های منطقه ای و بین المللی و حمایت کامل از مقاومت و انتفاضه با بکارگیری وسایل و امکانات از سیاست های منطقه ای و بین المللی جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود. جنتی در پایان گفت: براساس تصمیم سازان آیسیسکو، شهر مقدس مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017 انتخاب شده است. از این فرصت استفاه و از وزرای کشورهای اسلامی و همه برادران و خواهران مسلمان دعوت می کنم که از این شهر مقدس دیدار داشته باشند.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها