درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

دوشنبه 1 مهر 1398 23 محرم 1441 Monday 23 September 2019
اهل بیت(ع) محور وحدت در جهان اسلام و در جهان بشریت هستند
1394/09/14 3091

اهل بیت(ع) محور وحدت در جهان اسلام و در جهان بشریت هستند

دبیر کل مجمع جهانی تقریب با بیان اینکه بدون شک رسول اکرم(ص) و اهل بیت(ع) محور وحدت در جهان اسلام بلکه محور وحدت در جهان بشریت هستند، اظهار داشت:

 

آنچه امروز ما در راهپیمایی اربعین می بینیم نشانه این حقیقت است آن چیزی که می تواند جامعه بشر را یکی کند و مردم پراکنده را تبدیل به مردمی یکدست و یکدل کند همان محبت حضرت محمد(ص) و آل محمد(ع) بویژه سید الشهداء است.   وی افزود: سید الشهداء که پنجمین اختر آسمان پنج تن است جلوه ای از همه برجستگی ها و کمالات پنج تن است یعنی در سید الشهداء همه کمالات اهل بیت(ع) به برترین شکلش جلوه کرده است، بنابراین سیدالشهداء رسول اکرم(ع) ، سید الشهداء علی بن ابی طالب(ع) ، سید الشهداء فاطمه زهرا(س) و سید الشهداء امام حسن مجتبی(ع) است و به نوعی جلوه ای از همه درخشندگی هایی که در سایر پنج تن وجود دارد، است.   آیت الله اراکی با بیان اینکه همه کمالات محمد و آل محمد در وجود سید الشهداء به شکلی جلوه کرده است، اظهار داشت: صحرای کربلا و جریان عاشورا فرصتی بود که این درخشندگی ها بهتر از هرجای دیگر جلوه کند و لذا به این دلیل است که عاشورا و اربعین این جلوه و جاذبه را پیدا کرده است.   وی با بیان اینکه جاذبه اربعین همان جاذبه رسول الله است منتها در یک درخشندگی ویژه و همچنین جاذبه اربعین جاذبه علی بن ابی طالب است منتها در یک درخشندگی عاشورایی، اظهار داشت: عاشورا و اربعین جلوه کامل کمالاتی است که محمد(ص) و آل محمد(ع) نمایانگر آن کمالات هستند لذاست که این چنین دلها و جهت گیری ها را یکی می کند و همه انسانها را از نقاط مختلف جهان اعم از عرب و عجم، شیعه و سنی و مسلمان و مسیحی را با یکدیگر پیوند می زند و این برهان کاملی است بر اینکه رسول الله(ص) و اهل بیت(ع) او می تواند محور وحدت باشد.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها