درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

دوشنبه 1 مهر 1398 23 محرم 1441 Monday 23 September 2019
اهدای موسوعه « السنة النبویه فی مصادر المذاهب الاسلامیة »  به دانشگاه بلاد شام
1397/09/21 758

اهدای موسوعه « السنة النبویه فی مصادر المذاهب الاسلامیة » به دانشگاه بلاد شام

 

 

آیت الله طباطبایی اشکذری نماینده مقام معظم رهبری در سوریه ضمن بازدید از دانشگاه شیخ احمد کفتارو که یکی از فروع چهارگانه دانشگاه بلاد شام است موسوعه گرانسنگ « السنة النبویه فی مصادر المذاهب الاسلامیة » را به آن دانشگاه اهدا نمود.

طی این دیدار موسوعه گرانسنگ بیست جلدی « السنة النبویه فی مصادر المذاهب الاسلامیة » که محصول تلاش مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی است از سوی آیت الله طباطبایی به دانشگاه اهدا گردید ، و در مقابل تعدادی از آثار تقریبی بنیان گذار دانشگاه به معظم له اهدا گردید.

در این دیدار که روز دوشنبه ۱۳۹۷/۹/۱۹ برگزار شد نماینده ولی فقیه در سوریه طی نشست صمیمی با دکتر محمد شریف صواف رییس و دکتر عدنان افیونی نایب رییس و مفتی دمشق و روسای دانشکده های آن، در جریان روند و سیستم آموزشی این دانشگاه قرار گرفت.

همچنین مسئولان دانشگاه ضمن قدردانی از حضور نماینده ولی فقیه در سوریه و هیئت همراه ، علاقه خود را به جمهوری اسلامی ایران و رهبر انقلاب اسلامی ابراز نمودند.

دانشگاه شیخ احمد کفتارو از مراکز آموزشی قدیمی دمشق است که به نام موسس آن نامگذاری شده است و در حال حاضر حدود ۴۰۰۰ دانشجو دارد.

این دانشگاه از بزرگترین کتابخانه آموزشی برخوردار است که در آن کتب معتبره شیعه و سنی در کنار یکدیگر به چشم می آید و دانشجویان نیز استفاده می کنند.

شایان ذکر است که طی این بازدید رئیس حوزه علمیه جامعه المصطفی سوریه ، معاون رایزن جمهوری اسلامی ایران و مشاور فرهنگی سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه و تعدادی دیگر از مسئولین ایرانی، نماینده مقام معظم رهبری در سوریه را همراهی کردند .

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها