درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 28 آبان 1398 21 ربیع‌الاول 1441 Tuesday 19 November 2019
انفجار تروریستی در لبنان تکان دهنده بود
1394/08/23 3065

انفجار تروریستی در لبنان تکان دهنده بود

امام جمعه اهل سنت زاهدان ضمن ابراز تأسف از انفجار پنجشنبه در بیروت، گفت: انفجار بیروت حمله ای سخت و تروریستی بود و دعا می کنیم که خدا این ناامنی ها را از جهان اسلام دور کند.
      از سیستان و بلوچستان، مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی در خطبه های نمازجمعه این هفته اهل سنت زاهدان اظهارداشت:  امیدواریم روزی را شاهد باشیم که همه در کنار هم باشند و سرنوشت ملتهای مسلمان که الان در ناامنی هستند با یک فرمول درست و عاقلانه و با دوراندیشی روشن شود. وی افزود: تلاشهایی در این زمینه در حال انجام است و باید یک حکومت فراگیر و ملی تشکیل شود تا مردم  از مشکلات افراط گرایی و تکفیر و حمله های تروریستی نجات پیدا کنند و به وطن خودشان برگردند. خطیب جمعه اهل سنت زاهدان  با اشاره به توجه بیش از پیش دولت به منافع مردم در زمینه‌های مختلف، تجارت آزاد و راه‌اندازی بازارچه‌های مرزی را برای سیستان‌ و بلوچستان بسیار حیاتی دانست و تاکیدکرد که این اقدام باعث کاهش قاچاق کالا می‌شود. وی افزود: در شرایط کنونی که در استان دید وسیع حاکم است و در جهت منافع مردم فکر می‌شود، استفاده بیشتر از استعدادهای موجود در منطقۀ آزاد چابهار و راه‌اندازی منطقه آزاد سیستان نمونه‌ای از اقداماتی است که درمسیر منافع مردم قراردارد و می تواند به حل مشکلات کمک کند. وی راه‌اندازی بازارچه‌های مرزی را به نفع مردم استان دانست و گفت: آزاد شدن تجارت در منطقه سیستان و مرز میرجاوه و مرزهای دیگری که در امتداد مرزهای پاکستان و افغانستان هستند، صد در صد به نفع استان است. وی تاکید کرد: تجارت آزاد و راه‌اندازی این بازارچه‌ها بسیار حیاتی است و باعث حل مشکلات مردم می‌شود و قاچاق کالا را کاهش می‌دهد. امام جمعه اهل سنت زاهدان افزود: تجربه نشان داده است هرگاه سخت‌گیری شود و جلوی راه‌های قانونی گرفته شود، راه‌های قاچاق تقویت می‌شوند اما اگر شرایطی را فراهم کنیم که مردم بتوانند با آزادی به کسب ‌وکار و تجارت و تامین مخارج زندگی بپردازند، راه‌های قاچاق بسته می‌شود. وی ادامه داد: برداشت ما آن است که آزادی مردم در امر تجارت و کسب‌وکار، جلوی ناامنی، فساد و قانون‌شکنی را نیز می گیرد زیرا اگر راه‌های قانونی کسب‌وکار برای مردم باز باشد، مردم کاری نمی‌کنند که قوانین جزایی تعزیرات دامنگیرشان بشود. مدیر دارالعلوم مکی اهل سنت زاهدان خطاب به مردم تاکید کرد: مردم نیز باید قانون را رعایت کنند، حتی اگر گاهی بر شما فشاری هم وارد شد، فشار را تحمل کنید، اما قانون را زیر پا نگذارید زیرا امنیت ما در رعایت قوانین است. وی افزود: باید هم قوانین پروردگار و هم قوانین کشوری را رعایت کنیم؛ وقتی ما قوانین پروردگار را رعایت کنیم گرفتار مجازات الهی نمی‌شویم و اگر قوانین کشور را رعایت نماییم گرفتار تعزیرات و محاکمه نمی‌شویم. خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان افزود: إن‌شاءالله با توجه به شرایط موجود و دیدگاهی که دولت و مسئولین دارند، آیندۀ مردم در استان بهتر خواهد شد. البته توصیه ما به مسئولین محترم تعزیرات آن است که با توجه به مشکلات اقتصادی در منطقه، تا زمان راه‌اندازی مرزها و اجرای برخی مسایل، حتی‌الامکان با مردم بیشتر مدارا کنند و از اعمال جریمه های سنگین که ممکن است خارج از توان مردم باشد پرهیز شود.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها