درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 26 مهر 1397 7 صفر 1440 Thursday 18 October 2018
انتقاد دبیرکل مجمع تقریب از نقش عربستان درحادثه منا
1394/07/06 2325

انتقاد دبیرکل مجمع تقریب از نقش عربستان درحادثه منا

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با انتقاد شدید از سهل انگاری حکومت عربستان در تامین امنیت حجاج بیت الله الحرام، خواستار رسیدگی مجامع حقوقی دنیا و خصوصا کشورهای اسلامی به این حادثه دردناک شد.
    

آیت الله محسن اراکی درحاشیه مراسم بزرگداشت و ترحیم شهدای حادثه منا که بعدازظهر امروز در مسجد دانشگاه تهران برگزار شد، درگفتگو با خبرنگار تقریب(تنا) با اشاره به نقش عربستان در این حادثه، خاطرنشان کرد: شکی نیست که  عربستان و مسئولان این کشور در این حادثه مسئولیت دارند و نمی توان گفت این حادثه با این وسعت و این حجم، بدون تقصیر و کوتاهی اتفاق افتاده باشد.   دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه افزود: مسئله حج و مناسک آن اتفاقی نیست که به صورت دفعی و یا ناخواسته رخ دهد؛ بلکه رخدادی است که هرسال اتفاق می افتد و همه ساله شمار زیادی از مسلمانان برای انجام فریضه حج به آنجا عزیمت می کنند لذا باید تدارک مناسب مهیا و تمام آنچه ممکن بود اتفاق بیفتد پیش بینی می شد.   وی افزود: آنچه این حادثه را رقم زد بستن راه حاجیان بوده و مگر می شود گفت که آنها پیش بینی وقوع چنین حادثه ای را به رغم بستن این راه، نمی کردند؛ در هر حال واضح بود که با بستن راه اتفاق بدی خواهد افتاد لذا بطور قطع حکومت سعودی مسئول است.   آیت الله اراکی در ادامه با تاکید بر لزوم پیگیری این مسئله در مجامع حقوقی دنیا، گفت: معتقدیم که باید هیئتهای رسیدگی جدی به این حادثه تشکیل شود؛ و مجامع حقوقی دنیا و خصوصا کشورهای اسلامی به این مسئله رسیدگی  و مقدمات محاکمه کسانی را که به شکلی در این حادثه دست داشتند، فراهم کنند.   وی در ادامه با تاکید بر لزوم ایجاد یک مدیریت توانمند برای اداره مناسک حج، تصریح کرد:ما نمی توانیم هر ساله شاهد حادثه ای از این قبیل باشیم؛ یک روز در منا، روزی دیگر درعرفات و مسجدالحرام و...؛ این نشان دهنده بی کفایتی و بی مسئولیتی مقامات سعودی است و شکی نیست دولتهای اسلامی موظفند دست به دست هم دهند و برای برقراری سیستم مناسب مدیریت حج اقدام کنند.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها