درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

چهارشنبه 25 مهر 1397 6 صفر 1440 Wednesday 17 October 2018
امروز حیات اجتماعی در گرو وحدت و اتحاد است
1394/11/05 2207

امروز حیات اجتماعی در گرو وحدت و اتحاد است

آیت الله عباسعلی سلیمانی: حساسیت اقوام و مذاهب در مناطقی همچون استان سیستان و بلوچستان باید در انعکاس اخبار و گزارش های رسانه ها مراعات شود.
       

 از سیستان و بلوچستان، آیت الله عباسعلی سلیمانی در نشست صمیمی با مدیران، مسئولان و دست اندرکاران رسانه های ارتباط جمعی با موضوع نشر فرهنگ تقریب و همدلی درجامعه اظهار داشت: رسانه در دین اسلام از جایگاه بالا و خاصی برخوردار است تا حدی که در قرآن کریم از 40 سوگند یادشده 2 سوگند آن مربوط به قلم است. وی افزود: سوره مبارکه  نباء در قرآن کریم مربوط به خبر و خبرگزاری است و وصف خبر را به خوبی مطرح کرده و اهمیت توجه به خبر را برای ما بازگو می کند. امام جمعه زاهدان تصریح کرد: موضوع خبر و خبرگزاری امری تفکیک ناپذیر در رسانه است و در استانی همچون سیستان و بلوچستان امانت قلم در اختیار رسانه ها است و باید از این فرصت بسیار گرانقدر در جهت منافع اسلام، نظام اسلامی و مردم همیشه در صحنه و شهید پرور کشور استفاده شود. نماینده خبرگان رهبری در استان افزود: سیستان و بلوچستان دارای اقوام و مذاهب متعدد است که رسانه ها باید در ارائه اخبار حساسیت های قومی و مذهبی را در این زمینه مد نظر قرار دهند. علما و روحانیون شیعه و سنی نیز باید در چارچوب وحدت سخنرانی کنند تا دشمنان از موضوعات مطرح شده سوء استفاده نکنند. نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان تصریح کرد: اصحاب رسانه باید از هر فرصتی برای عرضه خود و جایگاه و نقش رسانه ها استفاده کنند و رسانه ها می توانند از تریبون پایگاه مردمی نماز جمعه برای طرح مطالبات خود بهره مند شوند. وی افزود: امروز حیات اجتماعی در گرو وحدت و اتحاد است و رسانه‌ها مکلفند درمسیر تحکیم وحدت و اتحاد در سیستان و بلوچستان بیش از پیش گام بردارند. وی با اشاره به موفقیت دولت در پیشبرد مذاکرات هسته ای افزود: بعد از چند سال که نظام سلطه با همکاری کشورهای همراه خود به ایران فشار می‌آورد، پیروزی درمذاکرات هسته‌ای و برطرف شدن تحریم‌ها و بصیرت، بیداری و هوشمندی مردم، اهداف دشمن را نقش بر آب کرد.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها