درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

دوشنبه 1 مهر 1398 23 محرم 1441 Monday 23 September 2019
اعطای جایزه حقوق بشراسلامی به مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی
1394/05/24 3134

اعطای جایزه حقوق بشراسلامی به مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

  ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در مراسمی جایزه حقوق بشر اسلامی را برای مقابله با افراطی گری به مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اعطا کرد.
     

 در مراسم بزرگداشت روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی، ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، جایزه حقوق بشر اسلامی برای مقابله با افراطی گری را به دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اعطا کرد. در این مراسم که همایش اعطای دومین جایزه حقوق بشر اسلامی بود، جایزه مفهوم سازی حقوق بشر اسلامی به آیت الله محمد علی تسخیری، جایزه تلاش برای مقابله با افراطی گری به شیخ خالد الملا رئیس مجمع علمای اهل سنت عراق برای ، و جایزه اقدامات بشردوستانه به ناصر علی نماینده سازمان دفاع از حقوق و آزادی های دموکراتیک یمن تعلق گرفت.   مراسم بزرگداشت روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی صبح چهارشنبه با حضور دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، آیت الله محسن اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب ، آیت الله محمد علی تسخیری رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب،  شیخ خالد الملا رئیس مجمع علمای اهل سنت عراق و شماری از سفرای کشور های اسلامی و مقامات قضایی در تهران برگزار شد.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها