درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

چهارشنبه 25 مهر 1397 6 صفر 1440 Wednesday 17 October 2018
اعدام امیر جماعت اسلامی بنگلادش زخمی بر پیکر امت اسلامی
1395/02/28 2071

اعدام امیر جماعت اسلامی بنگلادش زخمی بر پیکر امت اسلامی

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی از دولت بنگلادش می خواهد با اینگونه اقدامات، پایه‌های همدلی و اتحاد ملت مسلمان بنگلادش را به سود دشمنان اسلام تضعیف نکند.
      مجمع تقریب مذاهب اسلامی در بیانیه‌ای اعدام امیر جماعت اسلامی در بنگلادش را محکوم و آن را زخمی بر پیکر امت اسلامی قلمداد کرد. متن بیانیه به این شرح است:   اناالله و انا الیه راجعون خبر اعدام مطیع‌الرحمان نظامی رهبر جماعت اسلامی بنگلادش موجی از تأثر و تأسف را در جهان اسلام بویژه در بین صدها میلیون مسلمان شبه قاره هند ایجاد کرد. جماعت اسلامی طی سالیان طولانی نقشی ارزشمند در احیاء و گسترش معارف اسلامی داشته است. اقدام به اعدام رهبر این تشکیلات بزرگ و خدوم زخمی بر پیکر امت اسلامی است. مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ضمن محکوم کردن این اقدام نادرست از جایگاه دعوت به وحدت و همگرایی امت اسلامی که امروز از جانب جریان‌های وابسته تکفیری و تروریستی مورد تهدید قرار گرفته است از دولت بنگلادش میخواهد با اینگونه اقدامات، پایه‌های همدلی و اتحاد ملت مسلمان بنگلادش را به سود دشمنان اسلام تضعیف نکند.   مجمع تقریب این ضایعه مولمه را به رهبران جماعت اسلامی، مردم شریف بنگلادش و خانواده آن مرحوم تسلیت میگوید.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها