درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 27 شهريور 1397 7 محرم 1440 Tuesday 18 September 2018
اساس کار دشمنان اسلام بر ایجاد تفرقه بین شیعه و اهل سنت بنا شده است
1394/08/20 2461

اساس کار دشمنان اسلام بر ایجاد تفرقه بین شیعه و اهل سنت بنا شده است

دبیر کل مجمع جهانی تقریب در دیدار با نخستین سفیر سنی جمهوری اسلامی ایران، تأکید کرد: اگر ما مسلمانان جهالت نشان دهیم و تحت تأثیر برنامه ها و نقشه های دشمنان قرار بگیریم قطعا دچار تفرقه می شویم.
       

 به گزارش خبرنگار تقریب، دکتر "صالح ادیبی" سفیر جمهوری اسلامی ایران در ویتنام و نخستین سفیر اهل سنت ایران، ظهر دوشنبه با آیت الله "محسن اراکی" دبیر کل مجمع جهانی تقریب در قم دیدار کرد.   آیت الله اراکی در این دیدار با بیان اینکه دشمنان اسلام اساس کار خود را بر ایجاد تفرقه بین شیعه و اهل سنت بنا نهاده اند، اظهار داشت: دشمنان اسلام مطالعات زیادی روی اسلام انجام داده اند و به این نتیجه رسیده اند که اختلاف فکری میان شیعه و اهل سنت منشأ خوبی برای اختلاف افکنی و تفرقه در جهان اسلام است.   دبیر کل مجمع جهانی تقریب با بیان اینکه دشمنان همواره تلاش دارند که اختلاف بین شیعه و اهل سنت را دلیل اصلی تفرقه و تنش در میان مسلمانان معرفی کنند، افزود: اما الان بسیاری از درگیری ها و تنش ها در جهان اسلام دلیلش اختلافات بین شیعه و اهل سنت نیست، برای نمونه تنش ها و درگیری های موجود در لیبی ناشی از اختلاف بین شیعه و اهل سنت نیست.   آیت الله اراکی اظهار داشت: اگر ما مسلمانان جهالت نشان دهیم و تحت تأثیر برنامه ها و نقشه های دشمنان قرار بگیریم قطعا دچار تفرقه می شویم اما اگر نسبت به برنامه های آنها آگاه و هوشیار باشیم قطعا آنها به اهداف خود در ایجاد تفرقه در جهان اسلام نخواهند رسید.   وی با بیان اینکه جنگ بین شیعه و سنی دو فایده مهم برای غرب دارد، اظهار داشت: اولین فایده اش این است که نسل جوان مسلمان بویژه نسل جوان مسلمان ساکن غرب را علیه بیداری اسلامی به کار می گیرد و دوم اینکه به جای اینکه جهت گیری نسل جوان مسلمان علیه فرهنگ غربی باشد علیه فرهنگ ناب اسلامی می شود.   دبیر کل مجمع جهانی تقریب حملات کنونی جهان غرب و استکبار به جهان اسلام را نوعی پاتک دانست و گفت: با آغاز نهضت امام خمینی (ره) آنها احساس خطر کردند بنابراین اقدامات کنونی آنها در واقع نوعی پاتک محسوب می شود. آیت الله اراکی در عین حال ابراز امیدواری کرد: به زودی توطئه ایجاد اختلاف و تفرقه در جهان اسلام شکست خواهد خورد و به تدریج کسانی که در این راه فریب خورده اند متوجه اشتباه خود خواهند شد.   وی در پایان ضمن آرزوی موفقیت برای سفیر ایران در ویتنام، گفت: حضور شما را در ویتنام به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در کل شرق آسیا تلقی می کنیم و امیدواریم که بتوانید حضور مؤثری داشته باشید.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها