درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

چهارشنبه 25 مهر 1397 6 صفر 1440 Wednesday 17 October 2018
اتحاد و همبستگی یک تکلیف الهی است
1394/12/02 2114

اتحاد و همبستگی یک تکلیف الهی است

دبیر کل مجمع جهانی تقریب تأکید کرد: ائتلاف برای خدمت به بشریت و ائتلاف برای کارهای نیک مورد تأکید اسلام است بنابراین مسلمین باید دست در دست هم دهند و نیاز های جامعه اسلامی را برطرف سازند.
        آیت الله "محسن اراکی" دبیر کل مجمع جهانی تقریب صبح روز شنبه طی سخنانی در نخستین همایش بین المللی "توسعه روابط اقتصادی در حوزه سلامت با محوریت کشورهای اسلامی " که در مرکز همایش های صدا و سیما برگزار شد، اظهار داشت: برگزاری این همایش ها بر سه محور اصلی استوار است که هر سه محور از وظایف و مسئولیت های بزرگ مسلمین در سراسر جهان و از مهمترین تکالیفی است که خدای متعال و قرآن کریم بر عهده ما گذاشته است.

  وی افزود: تکلیف اول؛ اتحاد، همبستگی و وحدت است که هم یک تکلیف الهی است و هم اینکه عقل ما را به این تکلیف دعوت می کند.   دبیر کل مجمع جهانی تقریب با اشاره به آیاتی پیرامون ضرورت وحدت مسلمین اظهار داشت: خداوند در قرآن کریم خطاب به رسول اکرم(ص) می فرماید «آنان که دین خود را پراکنده می کنند و جامعه اسلامی را به دسته های مختلف تقسیم می کنند هیچ ارتباطی با تو ندارند». کسانی که زیر چتر رهبری رسول الله (ص) هستند کسانی اند که وحدت دارند وحدت یکی از اهداف تشکیل این کنفرانس و تشکیل برنامه همکاری در عرصه فن آوری و علوم در جهان اسلام است.   آیت الله اراکی اظهار داشت: تکلیف دوم که در قرآن کریم تأکید فراوان بر آن شده است است که مسلمین و جهان اسلام باید تلاش کنند در همه عرصه ها به برتری دست پیدا کنند. هر نوع ضعف و زیر دست بودن در هر عرصه ای بویژه در عرصه علم و اقتصاد منجر به فرودستی مسلمین در برابر کافران می شود.   وی افزود: در این رابطه، اولا ما موظف هستیم از فرودستی مسلمین جلوگیری کنیم و ثانیا موظف به فرا دست ایجاد کردن در جامعه اسلامی هستیم .   دبیر کل مجمع جهانی تقریب با بیان اینکه اسلام می افزاید و نمی کاهد، اظهار داشت: جامعه اسلامی باید جامعه ای باشد که در همه عرصه ها بیافزاید و توسعه پیدا کند بنابراین در عرصه های علم و اقتصاد وظیفه و تکلیف دینی این است که افزایش را ایجاد کنیم و هم افزایی امت اسلامی هدف ما باشد.   آیت الله اراکی افزود: تکلیف سوم تعاون و همکاری است. همکاری در همه عرصه هایی که نیکوکاری به وجود می آورد یک تکلیف و وظیفه است بنابراین این تعاون باید در زمینه نیکوکاری باشد نه در زمینه گناه و ظلم. متأسفانه امروز در برخی نقاط جهان اسلام مشاهده می کنیم که ائتلافی از سوی برخی کشورهای اسلامی برای ظلم بر مسلمین به وجود آمده است که اینگونه تعاون و ائتلاف از نظراسلام مردود است.   وی با بیان اینکه ائتلاف سازگار با قرآن مورد تأیید است، تأکید کرد: ائتلاف برای خدمت به بشریت و ائتلاف برای کارهای نیک مورد تأکید اسلام است بنابراین مسلمین باید دست در دست هم دهند و نیاز های جامعه اسلامی را برطرف سازند.   آیت الله اراکی در پایان تأکید کرد: امیدواریم این کنفرانس که قدم اول در راه توسعه علوم و فن آوری است در اهداف خود که همان هم افزایی در جهان اسلام است، موفق باشد.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها