درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 8 بهمن 1398 2 جمادی‌الثانی 1441 Tuesday 28 January 2020
ابراز تمایل ترکیه برای همکاری بیشتر با جمهوری اسلامی ایران
1395/04/26 7441

ابراز تمایل ترکیه برای همکاری بیشتر با جمهوری اسلامی ایران

  نخست وزیر ترکیه با تأکید بر نقش کلیدی ایران و ترکیه در خاورمیانه، از اراده کشورش برای افزایش همکاری‌ جامع با جمهوری اسلامی ایران خبر داد.
     

 بن‌علی یلدریم، نخست وزیر ترکیه، اظهار داشت: ترکیه ایران را کشورِ دوست خود می‌داند و دولت آنکارا به دنبال گسترش روابط خود با تهران در زمینه‌های مختلف، به ویژه تحولات منطقه‌ای است.   وی افزود: تهران و آنکارا مسئولیت بزرگی در قبال مسائل فعلی منطقه دارند و هیچ کشور منطقه‌ای دیگری بیشتر از ایران و ترکیه تحت تأثیر تحولات سوریه، عراق، یمن و فلسطین قرار نمی‌گیرد.   نخست وزیر ترکیه همچنین با اشاره به اینکه روابط دو جانبه دو کشور در آینده نزدیک بسیار پویاتر خواهد شد، گفت: محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران، به زودی به آنکارا سفر خواهد کرد.   دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، فروردینِ امسال به آنکارا سفر و با مقامات ارشد ترکیه دیدار کرد. روحانی در این دیدار تأکید کرد ایران و ترکیه در مورد مسائلی اختلافات جزئی دارند اما باید در مبارزه علیه تروریسم همکاری بیشتری داشته باشند.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها