درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 27 شهريور 1397 7 محرم 1440 Tuesday 18 September 2018
آیت الله اراکی در همایش نقش شیعه در گسترش علوم اسلامی: رسول اکرم (ص) و ائمه اطهار(ع) بیشترین نقش را در پیدایش و گسترش علم ایفا نمودند
1397/02/20 232

آیت الله اراکی در همایش نقش شیعه در گسترش علوم اسلامی: رسول اکرم (ص) و ائمه اطهار(ع) بیشترین نقش را در پیدایش و گسترش علم ایفا نمودند

 

 

آیت الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی  در مراسم افتتاحیه «کنگره بین المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی» که امروز در مدرسه امام کاظم (ع) قم برگزار شد اظهار داشت: علمای اسلام در طول تاریخ، بزرگترین خدمات را به جهان بشریت ارائه کردند.

 

وی افزود: در هیچ دین و مکتبی به اندازه اسلام، بر طلب و گسترش علم سفارش نشده است؛ پایه اسلام بر علم و دانش است؛ علم در اسلام دارای جایگاه ویژه ای است که اگر بخواهیم به ابواب مختلف آن توجه کنیم، آن را می توانیم از آیات الهی بیابیم.

 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بیان کرد: در این بین پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت(ع) او از بیشترین در پیدایش و گسترش علوم اسلامی بوده اند.

 

وی تاکید کرد: نشر و گسترش علم ابتدا از وجود پرنور امیرالمومنین علی (ع)  آغاز شد و  در زمان پربرکت امام صادق (ع) به اوج خود رسید.

 

استاد سطوح عالی حوزه با اشاره به مکتب امام صادق (ع) گفت: این گسترش علمی تا زمان امام جعفر صادق(ع) ادامه یافت تا اینکه در این زمان، مکتب این امام همام به بزرگترین مکتب علمی جهان اسلام مبدل می شود. و از مکتب ایشان هزاران بلکه صدها هزار عالم اندیشمند در همه رشته های علوم به نشرعلم پرداختند.

 

وی با اشاره به نقش علمای شیعه در توسعه علوم اسلامی بیان کرد: قطعا منکر تلاش های علمای اهل سنت در این بین نیستیم، ولی شاگردان مکتب اهل بیت(ع) نقشی عظیم در ایجاد علوم و گسترش این علوم در عرصه های مختلف داشتند.

 

آیت الله اراکی در پایان اظهار داشت: امیدوارم این کنگره عظیم علمی بتواند به اهداف خود دست یابد و نقش علمای اسلام را در گسترش علوم تبیین کند و پرده از تلاش های ناپیدای علمای اسلام برداشته شود .

 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها