درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

چهارشنبه 25 مهر 1397 6 صفر 1440 Wednesday 17 October 2018
آیت الله اراکی در دیدار با جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی:
1394/09/24 2212

آیت الله اراکی در دیدار با جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی:

 استراتژی کنونی مجمع جهانی تقریب این است که فعالیت های تقریب حالت میدانی و عملیاتی به خودش بگیرد.
       

آیت الله "محسن اراکی" دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی شامگاه دوشنبه با "سید محمد حسن ابوترابی" فرد نائب رئیس و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.   دبیر کل مجمع جهانی تقریب در این دیدار طی سخنانی اظهار داشت: با توجه به شرایط کنونی منطقه و چالش های موجود جهان اسلام نیاز مبرمی به تشدید فعالیت های تقریبی برای ایجاد یکپارچگی در جهان اسلام داریم.   وی با بیان اینکه فعالیت های مجمع جهانی تقریب در سه مرحله دنبال شده است که دو مرحله آنرا پشت سر گذاشته ایم و اکنون وارد مرحله سوم شده ایم، افزود: مرحله اول فعالیت های مجمع جهانی تقریب بر نظریه پردازی، نشر تفکر تقریب و بررسی ضرورت اصل وحدت استوار بود که در این مرحله مباحث عظیمی از پژوهش ها را شاهد بودیم و گنجینه عظیمی از مباحث در این دوره جمع آوری شد و تقریبا همه مسائل مربوط به وحدت و تقریب در مجمع جهانی تقریب و پژوهشگاه تقریب مورد بررسی قرار گرفت.   آیت الله اراکی با بیان اینکه مرحله دوم فعالیت مجمع جهانی تقریب، نشر گفتمان تقریب بود، اظهار داشت: در مرحله گفتمان سازی تقریب نیز فعالیت های گسترده ای در جهان اسلام توسط مجمع جهانی تقریب صورت گرفت و اکنون شاهدیم که مسئله تقریب در تمام نقاط جهان اسلام مطرح است و مؤسسات ویژه ای نیز در این زمینه در جهان اسلام شکل گرفته است. همچنین همایش ها و نشست های عظیمی پیرامون تقریب در جهان اسلام برگزار شد و مجامع نخبگانی جهان اسلام و علما به صورت جدی وارد مبحث گفتمان تقریب شدند که همه این ادامات با همکاری مجمع جهانی تقریب انجام شد.   وی با اشاره به اینکه مرحله سوم فعالیت مجمع جهانی تقریب که اکنون در آن قرار داریم مرحله عملیاتی کردن تقریب است، اظهار داشت: استراتژی کنونی تقریب این است که فعالیت های تقریب حالت میدانی و عملیاتی به خودش بگیرد.   دبیر کل مجمع جهانی تقریب اظهار داشت: برای اینکه فعالیت های تقریب عملیاتی شود چندین کار صورت گرفته است ابتدا راهبرد تقریب تدوین شد سپس برای در بخش عملیاتی برنامه های زیادی مطرح شد و یکی از راههای عملیاتی سازی تقریب این بود که مسئله تقریب در بین اقشار مخلف جامعه معرفی شود و بدین منظور اتحادیه های مختلفی نظیر اتحادیه بانوان جهان اسلام، اتحادیه تجار و بازرگانان جهان اسلام، اتحادیه علمای مقاومت، اتحادیه احزاب مقاومت، اتحادیه رسانه های جهان اسلام و اتحادیه دانشگاهیان جهان اسلام شکل گرفت.   وی افزود: هدف از ایجاد این اتحادیه ها این است که اقشار مختلف جامعه به تناسب شرایط خودشان گفتمان تقریب را میدانی و عملیاتی کنند.   آیت الله اراکی در ادامه اظهار داشت: علاوه بر راه اندازی اتحادیه های مختلف طرح های مفصلی برای گسترش فعالیت دانشگاه مذاهب اسلامی و همچنین راه اندازی رسانه تقریب در دست اقدام داریم که برای اجرای این برنامه ها و طرح های نیاز مبرمی با حمایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی داریم.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها