درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

جمعه 27 دي 1398 21 جمادی‌الاول 1441 Friday 17 January 2020
آیت الله اراکی  در جشن میلاد نبی اکرم(ص):هویت، ملیت و شخصیت ایرانیان، عشق محمد و آل محمد است
1398/09/02 803

آیت الله اراکی در جشن میلاد نبی اکرم(ص):هویت، ملیت و شخصیت ایرانیان، عشق محمد و آل محمد است

 

 

 

 

 

 

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، در جشن میلاد رسول اکرم(ص) اظهار داشت: صلوات در فرهنگ اسلامی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و براساس آموزه‌های دینی تمام نظام آفرینش بر نبی اکرم(ص) صلوات می‌فرستند.

 

آیت‌الله اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در مراسم جشن میلاد نبی اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) که پنج شنبه شب  در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: صلوات به معنای بالا بردن است،  در فرهنگ اسلامی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و براساس آموزه‌های دینی تمام نظام آفرینش بر نبی اکرم(ص) صلوات می‌فرستند.

 

وی با اشاره به فراز «وسلموا تسلیما» در ذکر صلوات یادآور شد: این فراز به معنای تسلیم شدن در برابر محمد و آل محمد(ص) است، چرا که نتیجه تسلیم و پیروی از محمد و آل محمد(ص) نزول نعمت‌های الهی است.

 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تأکید کرد که بر اساس روایات هیچ ذکری برای حاجت گرفتن همانند صلوات بر محمد و آل محمد أثر بخش‌تر نیست.

 

آیت‌الله اراکی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که ملت ایران مورد توجه اهل‌بیت(ع) قرار گرفته‌اند، گفت: هویت، ملیت و شخصیت ایرانیان عشق محمد و آل محمد است؛ ما عاشق محمد و آل محمد هستیم،چون معشوق و محبوب خداوند متعال هستند.

 

گفتنی است، در مراسم جشن میلاد رسول اکرم(ص) علاوه بر سخنرانی میهمانان ویژه، برنامه‌های متعدد همانند شعر خوانی در مدح حضرت محمد(ص)، برافراشتن پرچم آستان قدس رضوی، قرائت صلوات خاصه امام رضا(ع) و… برگزار شد.

 

در حاشیه این مراسم همچنین جشن بزرگ «یاران صلوات» برگزار شد؛ آیین کاشت نهال وحدت با مشارکت نمایندگان کشورهای مسلمان و شرح خاطرات تازه مسلمان ایرلندی از دیگر برنامه‌های جشن بود.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها