درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 1 مرداد 1398 20 ذی‌القعده 1440 Tuesday 23 July 2019
«ذبح عظیم» انتشارات مجمع جهانی تقریب مذاهب
1394/08/11 2770

«ذبح عظیم» انتشارات مجمع جهانی تقریب مذاهب

  بر گزاری نخستین دوره جایزه دعبل- کتاب سال عاشورا به همت بنیاد دعبل خزاعی و ماهنامه خیمه اتفاق مبارکی است.

نویسندگان، در حوزه‌های اجتماعی، هنری، ادبیات و حتی در عرصه کودک و نوجوان، پژوهش‌های عاشورایی را مد نظر قرار داده اند با این حال اما در بسیاری از این بخش‌ها همچنان فقر منابع احساس میشود.  کتاب سال عاشورایی و جایزه دعبل فرصتی برای شناسایی خلاءهای تالیف و ترجمه در این حوزه منابع عاشورایی.است  این جایزه فتح‌بابی برای نقد کتاب‌های عاشورایی است، و می‌تواند به منتقدان بیاموزد تا آثار عاشورایی را نقد و نکات مثبت و منفی آثار را تشریح کنند . بسیاری از آثاری که در حوزه عاشورا تولید می‌شود برای کسب ثواب و ابراز علاقه به ساحت ائمه و آستان امام حسین(ع) است، و تمام کسانی‌که در این مسیر قدم برمی‌دارند، تولیداتشان باید نزدیک به استانداردهای موجود باشد.  اکتفا به شناخت منابع صحیح در تالیفات امر مبارکی است، زیرا باعث می‌شود، جامعه مداحان به‌ویژه کسانی که با مقتل سروکار دارند با این کتاب‌ها و آثار آشنا بشوند و به آنها مراجعه کن.

حوزه ترجمه نیز یکی از بخشهای مهمی است که خوشبختانه  در اولین دوره کتاب سال عاشورا از نظر دور نمانده و برگزیدگانی داشته است. در این بخش سیدعبدالحسین رئیس السادات و محمدطاهر قادری برای  ترجمه کتاب «ذبح عظیم» انتشارات مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، غلامحسین انصاری برای کتاب «زینب فریاد فرمند»، آقایان سیدرضا جزایری، حسن صالحی راد، مغنیه و سلاحورزیان برای کتاب «گوشواره عرش» و نیز عبدالکریم خاضعی نیا برای «نامه های امام حسین(ع)» نامزد شدند که از میان این آثار «ذبح عظیم» به عنوان اثر برگزیده این بخش شناخته شد

 

کتاب ذبح عظیم، مجموعه‌ای از گفتارها و سخنرانی‌های پراکنده «دکتر محمّدطاهر القادری» درباره تسلیم، رضا، ایثار و فداکاری برترین برگزیدگان الهی در راه حفظ یکتاپرستی و ایمان به حضرت احدیت است. مندرجات اثر حاضر، تلاشی است در راستای معرّفی شخصیت حقیقی خاندان نبوّت و طهارت و بیان جنبه‌های اجتماعی واقعه کربلا. در نخستین مبحث کتاب، مسئله ذبح حضرت اسماعیل(ع) و علل آن تحلیل شده و در بخش بعدی مفهوم ذبح عظیم و ارتباط آن با شهادت حضرت امام حسین(ع) تشریح گردیده است. در بخش‌های دیگری از کتاب، فضایل اخلاقی و دینی حضرت علی(ع) و مناقب حضرت فاطمه زهرا(س) بیان شده و زوایایی از زندگی امام حسین(ع) در قالب چند حکایت معتبر شرح داده شده است. آخرین بخش کتاب به تشریح واقعه کربلا و پیشامدهای پس از آن با تأکید بر آزادگی و ایثار حضرت سیدالشهدا(ع) و یارانش اختصاص دارد.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها