درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 8 بهمن 1398 2 جمادی‌الثانی 1441 Tuesday 28 January 2020

 

 

 

هیاتی از اساتید دانشگاه های روسیه با حضور در مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب در خصوص مبانی اندیشه تقریب مذاهب به بحث و گفتگو نشستند.

 

 

 

جمعی از مبلغین و اساتید دانشگاه های کشور افغانستان به منظور آشنایی با مبانی اندیشه تقریب در مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب حضور یافتند.

 

 

 حجت الاسلام و المسلمین حمید شهریاری دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، با آیت الله سبحانی دیدار و گفتگو کرد.

 

 

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت:امروز به برکت خون شهدایی چون  سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، داعش در عراق و سوریه با شکست مواجه شده  و آمریکا در حال خروج از منطقه است.

 

 

 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی صبح امروز در قم با آیت الله نوری همدانی دیدار و گفتگو کرد.

 

 

 

 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، در پیامهایی جداگانه، شهادت سپهبد قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس را به مراجع عراق تسلیت گفت.

 

 

مسئولان سازمان بسیج مداحان کشور با حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابوالحسینی معاون امور فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی دیدار و گفتگو کردند.

 

 

 

 

حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابوالحسینی معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب و رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی در پیامی شهادت سردار رشید اسلام سپهبد حاج قاسم سلیمانی را تسلیت گفتند.

 

 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پیامی شهادت سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی و سردار شهید ابومهدی المهندس را تسلیت گفت.

 

به گزارش حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب،متن پیام حجت الاسلام و المسلمین حمید شهریاری بدین شرح است:

 

ولاتحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیا عند ربهم یرزقون

 

شهادت سرداران کبیر و پر افتخار عرصه انقلاب ، دفاع مقدس و جبهه بین المللی مقاومت اسلامی، و دلاور مردان اسوه مبارزه با تروریسم و استکبار جهانی ، قهرمانان ملی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و سردار شهید ابومهدی المهندس ودیگر همرزمان شهید شان ،پس از عمری مجاهدت و زندگی پرافتخار و کارنامه ای مشحون از ایثار ، خیرات و برکات را ،به محضر مبارک حضرت ولیعصر امام زمان (عج ) ،مقام عظمای ولایت و رهبری و مرجعیت معظم عراق ،آزادگان و آزادی خواهان و همه امت اسلامی در سراسر جهان ، خصوصا مردم سلحشور و پر افتخار ایران و عراق ،رزمندگان و خانواده های معظم شهدا ، ایثارگران ،همرزمان و علی الخصوص بیت مکرم ، یاران و رهروان آن دو اسطوره جهاد و شهادت ،تبریک و تسلیت عرض مینمایم .

بی شک آرمانهای مقدس این دو عزیز که نمادهای عزت و اقتدارند و راه پر افتخار آنان در ایران و عراق و دیگر نقاط جهان توسط جبهه بزرگ مقاومت اسلامی دنبال شده و گسترده تر و عمیق تراز گذشته ادامه خواهد یافت و پرچم مقاومت هرگز برزمین نخواهد افتاد و دشمنان جنایتکار و اذناب شان بدانند انتقام سختی در انتظار آنان است.

 

و سیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون

 

 

 

کرسی آزاد اندیشی ” دیدگاه های سیاسی و اجتماعی تقریب مذاهب اسلامی” با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابوالحسینی  رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی و معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب در پژوهشگاه مطالعات تقریبی برگزار شد.

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها