درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 29 شهريور 1397 9 محرم 1440 Thursday 20 September 2018

 علامه سید عبدالله شبر (1188 - 1242 ه.ق) در اصفهان به دنیا آمد و در کاظمین وفات یافت.

 آیت‌الله سید عبدالحسین شرف‌الدین عاملی (1290- 1377 ه.ق) از علمایبزرگ شیعه لبنان از شاگردان آیات عظام آخوند خراسانی، عبدالله مازندرانی، شیخ الشریعه اصفهانی، سید محمدکاظم طباطبایی یزدی، آقا رضا اصفهانی و میرزا حسین نوری بود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین علامه محمدجواد شری (1911 – 1994 م) روحانی و مبلغ لبنانی است.

 استاد محمدتقی شریعتی (1288 ـ 1366 ه.ش) مفسر قرآن کریم است. دکتر علی شریعتی فرزند وی است.

بهاءالدین محمد بن علی شریف لاهیجی (متوفی حدود 1097 ه.ق) از شاگردان محقق داماد بود.

آیت‌الله علامه میرزا ابوالحسن شعرانی در خانواده‌ای روحانی و وارسته به دنیا آمد.

آیت‌الله سید محمدحسین شهرستانی (1255 - 1315 ه.ق) از استادان او می‌توان به آيات عظام سید محمدعلی (ثانی)  اشاره کرد.

 آیت‌الله سید هبة‌الدین شهرستانی (1301 – 1386 ه.ق) از علمای شیعه و از اعضای «جماعة التقریب بین المذاهب الاسلامیة» است.

 استاد دکتر سید جعفر شهیدی (1297 – 1386 ه.ش) متولد بروجرد، فقیه، ادیب و مورخ اسلامی، دارای دکتری زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران، استاد دانشگاه تهران و رییس مؤسسه لغت‌نامه دهخدا (icps.ut.ac.ir) بود. او از شاگردان آیات عظام سید حسین بروجردی و سید ابوالقاسم خویی است.

 شهید علامه قاضی نورالله شوشتری مرعشی نورالله بن شریف الدین شوشتری (956 – 1019 ه.ق) معاصر با شیخ بهایی بوده است.

 بهاء‌الدین محمد بن حسين بن عبدالصمد، معروف به شيخ بهایی (953 - 1030 يا 1031 ه.ق) از علمای مشهور لبنان و از شاگردان شهیر شهید ثانی است که در دوران صفویه به ایران آمد و علمای بزرگی چون محمد بن ابراهیم قوام شیرازی، ملا محسن فیض کاشانی و بسیاری دیگر از علمای شیعه از شاگردان اوست.

 سيد م‍ح‍م‍دب‍ن‌ ح‍س‍ی‍ن شريف رضى (359 – 606 ه.ق) در کتاب «تلخيص البيان فى مجازات القرآن» (در پاره‌ای چاپ‌ها با عنوان «ت‍ل‍خ‍ی‍ص ‌ال‍ب‍ی‍ان‌ ع‍ن‌ م‍ج‍ازات ‌ال‍ق‍ران» به صیانت قرآن از تحریف اشاره‌کرده است.