درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 29 شهريور 1397 9 محرم 1440 Thursday 20 September 2018

 آیت‌الله‌العظمی حاج شیخ جعفر سبحانی از مراجع تقلید شیعه. از شاگردان امام خمینی و سید محمدحسین طباطبایی (صاحب تفسیر المیزان) است. او در کتاب «المناهج التفسيريّة في علوم القرآن» به‌تفصیل به دفاع از صیانت قرآن از تحریف و رد نظریه باطل تحریف پذیری قرآن پرداخته است.

 آیت‌الله محمد بن حبیب‌الله السبزواری (1318 ه.ق – 1409 ه.ق) از شاگردان آیات عظام سيد حسين طباطبائى قمى، عبدالهادی شیرازی و سید ابوالقاسم خویی بود.

  آیت‌الله حاج شیخ حسن سعید طهرانی (1298 - 1374 ه.ش) فرزند آیت‏الله میرزا عبدالله چهل‌ستونی تهرانى و نوه آیت‌الله‌العظمی حاج میرزا مسیح تهرانى بود. اصلی‌ترین استادان او در نجف اشرف عبارت‌اند از: آیات عظام سید محسن حكیم، سید ابوالقاسم خویى و شیخ حسین حلى.

دکتر محمدجواد سلمانپور دانشیار دانشگاه شیراز، مقاله‌ای در باب تحریف ناپذیری قرآن کریم با عنوان «بررسی نظریه اخبار بین در عدم حجیت ظواهر قرآن»‌ نوشته است. (محمدجواد سلمانپور، تابستان 1383: 105 تا 134)