درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 29 شهريور 1397 9 محرم 1440 Thursday 20 September 2018

 دکتر سید علی‌اکبر ربیع نتاج (1337 ه.ش) عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران است.

 آیت‌الله شیخ عبدالحسین بن عیسی رشتی معروف به رشتي حائري (125 - 1373 ه.ق) از علمای حوزه علمیه نجف اشرف است. استادان او عبارت‌اند از آیات عظام ميرزا محمدحسن آشتياني، آخوند خراسانی، سيد محمدكاظم طباطبايي يزدي، عبدالله مازندراني، فتح‌الله شریعت اصفهانی، ابوالحسن جلوه، هاشم اشکوری.

آیت‌الله سید مرتضی رضوی کشمیری (متولد 1348 ه.ق) محقق و اندیشمند تقریبی است که با گسترش فعالیت‌های انتشاراتی خود (مکتبة النجاح) از عراق به قاهره، برخی از کتب شیعی را در چارچوب اندیشه وحدت و تقریب اسلامی در قاهره منتشر کرد.

 آیت‌الله‌العظمی سید محمدصادق روحانی (1345 ه.ق شهر قم) از مراجع تقلید معاصر شیعه است. از استادان او عبارت‌اند از آیات عظام كاظم شيرازى (1290 -1367)، محمدحسين اصفهانى معروف به کمپانی، محمدعلى كاظمينى، سيد ابوالحسن اصفهانى، محمدرضا آل ياسين، سيد ابوالقاسم خويى، سيد محمدحسين طباطبايى بروجردى.