درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

يكشنبه 27 مرداد 1398 16 ذی‌الحجه 1440 Sunday 18 August 2019
شری، محمدجواد
1395/02/27 824

شری، محمدجواد

حجت‌الاسلام‌والمسلمین علامه محمدجواد شری (1911 – 1994 م) روحانی و مبلغ لبنانی است.

 

حجت‌الاسلام‌والمسلمین علامه محمدجواد شری (1911 – 1994 م) روحانی و مبلغ لبنانی است. تحصیلات او در حوزه علمیه نجف اشرف بود. او گرایش به‌تقریب مذاهب اسلامی داشت و در آثارش در پی تحقق وحدت اسلامی بود. او مدت‌ها در شهر دیترویت ایالت میشیگان از طریق تأسیس یک مرکز اسلامی به نشر اسلام پرداخت.

از آثار او «الخلافة فی الدستور الاسلامی» است که با گرایشی تقریبی و به درخواست علامه نستوه سید عبدالحسین شرف‌الدین نوشته‌شده است.

او در کتاب «شیعه و تهمت‌های ناروا» (شری، 1386: 25 تا 36) به شبهات مطرح‌شده در زمینه اعتقاد شیعیان به قرآن پاسخ داده است و انتساب عقیده تحریف به شیعه را رد کرده است.

منابع

محمدجواد شری (1386 ه.ش) شیعه و تهمت‌های ناروا، (ترجمه) محمدرضا عطایی، مشهد (ط 2) بنیاد پژوهش‌های اسلامی