درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

دوشنبه 1 مهر 1398 23 محرم 1441 Monday 23 September 2019
شبر، سید عبدالله
1395/02/20 907

شبر، سید عبدالله

 علامه سید عبدالله شبر (1188 - 1242 ه.ق) در اصفهان به دنیا آمد و در کاظمین وفات یافت.

علاوه بر پدرش علامه سید محمدرضا که عالم متبحری بود، از استادان او می‌توان به آیات عظام سید محسن اعرجی (نویسنده کتاب‌های صاحب «الوسائل» و «الحصول فی علم الاصول» و «شرح الوافیة» متوفی 1240 ه.ق) معروف به «محقق بغدادی» و جعفر کشف‌الغطاء (صاحب کتاب کشف الغطاء فی فقه الجعفری متوفی 1228 ه.ق) اشاره کرد. هر دو استادان یادشده در آثار خود به تحریف ناپذیری قرآن کریم تصریح و تأکید کرده‌اند. (نک: اعرجی، سید محسن؛ کاشف الغطاء، جعفر)

سید عبدالله شبر در کتاب «الجواهر الثمین فی تفسیر القرآن المبین» به صیانت قرآن از تحریف اشاره دارد. (ص 64)

منابع

سید عبدالله شبر (1407 ق/1986 م) الجواهر الثمین فی تفسیر القرآن المبین. کویت، مکتبة الالفین (با مقدمه سید محمد بحر العلوم)

مرحوم دکتر حامد حفنی داود مقدمه‌ای بر این تفسیر نگاشته و مقام علمی او را پاس داشته است و این مقدمه به همراه مقدمه تفسیر آلاءُ الرحمن توسط سید مرتضی رضوی کشمیری در مطبوعات مکتبة النجاح طهران (1402 ه.ق) با عنوان «تصدیر تفسیر القرآن الکریم السید عبدالله الشبر مع مقدمة آلاء الرحمن» منتشرشده است.