درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

چهارشنبه 28 شهريور 1397 8 محرم 1440 Wednesday 19 September 2018
سبحانی، جعفر
1395/01/30 608

سبحانی، جعفر

 آیت‌الله‌العظمی حاج شیخ جعفر سبحانی از مراجع تقلید شیعه. از شاگردان امام خمینی و سید محمدحسین طباطبایی (صاحب تفسیر المیزان) است. او در کتاب «المناهج التفسيريّة في علوم القرآن» به‌تفصیل به دفاع از صیانت قرآن از تحریف و رد نظریه باطل تحریف پذیری قرآن پرداخته است.

 

همچنین در کتاب «مفاهيم القرآن» (سبحانی، 1421: ج 5 / 507؛ ج 10 / 443) به صیانت قرآن از تحریف و معرفی پاره‌ای از رساله‌هایی از علمای شیعه که در این باب نوشته‌شده‌اند، پرداخته است.

اصول هشتاد و یکم و هشتاد و دوم کتاب او با عنوان «منشور عقاید امامیه» به موضوع صیانت قرآن از تحریف به‌عنوان یکی از اصول اعتقادی شیعه اختصاص دارد.

و نیز در تقریرات درس مرحوم حضرت امام خمینی با عنوان «تهذیب الأصول» دیدگاه امام خمینی در صیانت قرآن از تحریف را نقل کرده است.

او همچنین در کتاب «ارشاد العقول إلی مباحث الأصول» که در اصل تقریرات درس خارج اصول ایشان توسط حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدحسین حاج عاملی است، در بحث درباره «دعوی العلم الاجمالی بوقوع التحریف من الکتاب» به رد ادعای تحریف قرآن پرداخته است (ج 3 / 151 – 152) و در آنجا آمده که ایشان رساله‌ای را در زمینة تهمت اعتقاد تحریف قرآن به شیعیان، در مقدمه «موسوعة طبقات الفقهاء» نگاشته‌اند.

منابع

جعفر سبحانی، المناهج التفسيريّة في علوم القرآن، قم: موسسة الامام الصادق عليه‌السلام

ـــــــــــــ (1424 ه.ق) ارشاد العقول إلی مباحث الأصول (تقریرات) محمدحسین حاج عاملی. قم (ط 1) مؤسسه امام صادق (ع)، ج 3.

ـــــــــــــ (1421 ه.ق) مفاهيم القرآن، قم (ط 4) موسسه الامام الصادق (ع). ج 5 و ج 10.

ـــــــــــــ (1389 ه.ش) منشور عقاید امامیه، قم (چاپ ششم) مؤسسه امام صادق (ع)

امام خمینی (1382 ه.ش) تهذیب الأصول (تقریرات) جعفر سبحانی تبریزی. قم، مؤسسة النشر الاسلامی، 2 ج.