درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

يكشنبه 27 مرداد 1398 16 ذی‌الحجه 1440 Sunday 18 August 2019
رضوی کشمیری، مرتضی
1394/12/25 1936

رضوی کشمیری، مرتضی

 آیت‌الله سید مرتضی رضوی کشمیری (متولد 1348 ه.ق) محقق و اندیشمند تقریبی است که با گسترش فعالیت‌های انتشاراتی خود (مکتبة النجاح) از عراق به قاهره، برخی از کتب شیعی را در چارچوب اندیشه وحدت و تقریب اسلامی در قاهره منتشر کرد. فعالیت‌های انتشاراتی او سپس در ایران (تهران کوچه حاج نایب) دنبال شد.

 

او علاوه بر آن به گفت‌و‌گوهایی فرهنگی باشخصیت‌های مطرح مصری مبادرت کرد که مجموعة آن گفت‌و‌گوها را با عنوان «مع رجال الفکر فی القاهرة» منتشر ساخت.

سید مرتضی رضوی کشمیری در کتاب «البرهان علی عدم التحریف القرآن» علاوه بر بیان دیدگاه علمای شیعه مبنی بر عدم تحریف قرآن، به دفاع علمای اهل سنت از شیعه در برابر اتهام‌ بی‌اساس اعتقاد به تحریف قرآن اشاره‌شده است. در فهرست او نام‌هایی ازجمله محمود شلتوت، عبدالمجید سلیم، احمد حسن الباقوری، عبدالوهاب عبداللطیف، محمد عبدالمنعم خفاجی، ابوالوفاء التفتازانی، حامد حفنی داود و دیگران دیده می‌شود. (رضوی کشمیری، 1426: 362-364)

منابع

رضوی کشمیری، سید مرتضی. 1426. البرهان علی عدم تحریف القرآن. بیروت (ط 1) الامیرة للطباعة و النشر و التوزیع.

رضوی، سید مرتضی. 1362. گفت‌و‌شنود با مردان اندیشه در قاهره. (ترجمه) ابوذر بیدار. طهران. انتشارات مکتبة النجاح.

خاطرات زندگی او حاوی نکات بسیار مهمی از جریان تقریب مذاهب اسلامی و مسائل اندیشه‌ای مربوط به آن است:

سید مرتضی رضوی (1389 ه.ش) مذکرات حول‌ الدول‌ العربیة والاسلامیة، (راجعها) علی الرضوی، تهران، آفاق‏، ۵۲۰ ص.

 

 

0 نظر