درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 8 بهمن 1398 2 جمادی‌الثانی 1441 Tuesday 28 January 2020
رشتی حائری، عبدالحسین
1394/12/10 2459

رشتی حائری، عبدالحسین

 

 

 آیت‌الله شیخ عبدالحسین بن عیسی رشتی معروف به رشتي حائري (125 - 1373 ه.ق) از علمای حوزه علمیه نجف اشرف است. استادان او عبارت‌اند از آیات عظام ميرزا محمدحسن آشتياني، آخوند خراسانی، سيد محمدكاظم طباطبايي يزدي، عبدالله مازندراني، فتح‌الله شریعت اصفهانی، ابوالحسن جلوه، هاشم اشکوری.

 

از شاگردان او می‌توان به آیات عظام سید شهاب‌الدین مرعشي نجفي، سید ابوالقاسم خويي، سيد محمدهادي ميلاني، سید محسن حكيم، مجتبي لنكراني، محي‌الدين مامقاني، سيد عبدالكريم رضوي كشميري، سید عبدالعزیز طباطبايي يزدي، شهيد سيد محمدعلي قاضي طباطبايي، سيد يوسف طباطبايي حكيم، سيد محمدباقر شيرازي و ... اشاره کرد.

آثار زیادی از او باقی‌مانده است رساله‌ای با عنوان «نفخة طفیف نور من الله فی إخماد نار موسی جار الله» نوشته است که پاسخ به سؤالات بیست‌گانه موسی جار الله است که از آن میان به عقیده شیعه در صیانت قرآن از تحریف اشاره دارد و به شبهات موسی جار الله پاسخ داده است.

منابع

رساله مذکور با عنوان «کشف الاشتباه فی ردّ موسی جار الله» منتشرشده است. (آقابزرگ تهرانی، الذریعه: 24 / 253)

نسخه‌ای از این اثر (اهدایی علی‌اکبر پروانه) (شناسه بازیابی: BP۲۱۲ /ج ۲۰۸۴ ۱۳۱۵) در کتابخانه مجلس شورای اسلامی موجود است. متن اثر عربی با ترجمه به اردو و تعلیقات از سید محمد مجتبی هندی است.

کشف الاشتباه فی رد موسی جار الله/ از افادات عبدالحسین الرشتی الحائری الطهرانی؛ مع ترجمه و حواشی محمد مجتبی؛ به خط نفیس حسن نقوی امروهی، دهلی: مطبع برقی پریس، ۱۳۵۶ ق،  ۵۴۴ ص.

 

 

0 نظر