درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

چهارشنبه 25 مهر 1397 6 صفر 1440 Wednesday 17 October 2018
درچه‌ای، سید محمدباقر
1394/11/18 889

درچه‌ای، سید محمدباقر

 آیت‌الله سید محمدباقر درچه‌ای (1264 - 1342 ه.ق) از علمای بزرگ شیعه در حوزه علمیه اصفهان است. او از شاگردان آیات عظام میرزا محمدحسین شیرازی معروف به میرزای بزرگ، محمدباقر خوانساری، میرزا حبیب‌الله رشتی، سيد حسين ترک کوه‌کمره‌اي و محمدحسن نجفی اصفهانی است.

 

آیت‌الله درچه‌ای شاگردان بسیاری را پرورش داد که از آن میان می‌توان به آیات عظام سید حسین بروجردی، سید عبدالحسین طیب اصفهانی، سید ابوالحسن اصفهانی، رحیم ارباب، جمال گلپایگانی، محمدجواد صافی گلپایگانی، شهید اشرفی اصفهانی، سید محمدرضا خراسانی اشاره کرد. استاد جلال‌الدین همایی (1278 – 1359 ه.ش) نیز از شاگردان مورد وثوق آن مرحوم بوده است.

گفته می‌شود آیت‌الله‌العظمی سید حسین بروجردی در گرایش به‌تقریب و وحدت اسلامی متأثر از وسعت نظر و آموزه‌های تقریبی او بوده است. مرحوم آیت‌الله‌العظمی حاج سید عبدالحسین طیب اصفهانی که مفسر بزرگ قرآن است و به مدت 11 سال شاگرد سید محمدباقر درچه‌ای بود، در آثار خود تفسیر اطیب البیان و نیز کلم طیب گزارشی از درس استادش سید محمدباقر درچه‌ای را داده است. او می‌نویسد:

مرحوم سيّد استاد سيّد محمدباقر درچه در درس خود تصريح مي‌فرمود كه اخبار تحريف باطل و ضعيف و خلاف اجماع است. (عبدالحسین طیب، 1378: 1 / 17)

منابع

سيد عبدالحسين طيب ‏(1378 ه.ش) اطيب البيان في تفسير القرآن‏ تهران (چاپ دوم) ‏انتشارات اسلام‏

‏جهت آشنایی بیشتر با زندگی آیت‌الله سید محمدباقر درچه‌ای به کتاب زیر مراجعه کنید:

ت‍ق‍ی‌ درچ‍ه‌ای‌ «م‍وس‍وی» (1383 ه.ش) س‍ت‍اره‌ای‌ از ش‍رق‌: ش‍رح‌ اح‍وال‌ و وق‍ای‍ع‌ ع‍ص‍ر ع‍لام‍ه‌ س‍ی‍د م‍ح‍م‍دب‍اق‍ر درچ‍ه‌ای. ت‍ه‍ران، اطلاع‍ات‌، ۱۳۸۳. ۹۱۲ ص‌