درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 23 مهر 1398 15 صفر 1441 Tuesday 15 October 2019
خرمشاهی، بهاء‌الدین
1394/11/12 1056

خرمشاهی، بهاء‌الدین

 

استاد بهاء‌الدین خرمشاهی (متولد 1324 ه.ش قزوین) حافظ‌پژوه و مترجم قرآن و از ویراستاران «دانشنامه تشیع» است که به همت مرحومه فهیمه محبی (1309 - 1388 ه.ش) منتشر می‌شد.

او در ذیل مدخل «تحریف ناپذیری قرآن» در دائرة‌المعارف تشیع» به صیانت قرآن از تحریف اشاره‌کرده است که این مدخل در نشریه وقف میراث جاودان نیز منتشرشده است.

از دیگر آثار قرآنی او «فرهنگ موضوعی قرآن مجید» و «دانشنامه قرآن و قرآن‌پژوهی» است.

نیز ببینید: مقاله خرمشاهی به زبان عربی: «استحالة تحریف القرآن الکریم»

منابع

بهاء‌الدین خرمشاهی (تابستان 1372 ش) تحریف ناپذیری قرآن، نشریه وقف میراث جاودان، شماره 2.

بهاء‌الدین خرمشاهی (آذر 1378 ه.ش) استحالة تحریف القرآن الکریم (1) التوحید، شماره 79.

بهاء‌الدین خرمشاهی، (بهمن 1374 ه.ش) استحالة تحریف القرآن الکریم (2) التوحید، شماره 80.