درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 23 مهر 1398 15 صفر 1441 Tuesday 15 October 2019
حسینی میلانی، علی
1394/09/25 1331

حسینی میلانی، علی

 آیت‌الله سید علی حسینی میلانی (متولد 1326 ه.ش) فرزند علاّمه آیت‌الله سيّد نورالدين ميلانى و نوه مرجع تقلید وقت، آیت‌الله سيّد محمدهادی ميلانى است.

علاوه بر پدر و جدش، در درس آیات عظام سيد محمدرضا موسوى گلپايگانى، حسين وحيد خراسانى، مرتضى حائرى، سيد محمدحسینی روحانى و ميرزا كاظم تبريزى شرکت کرد.

سید علی میلانی کتابی را با عنوان «التحقيق في نفي التحريف عن القرآن الشريف» نوشته‌ است.

او همچنین در وبگاه رسمی‌اش به پرسش‌هایی در زمینه موضوع تحریف قرآن پاسخ داده است:

سؤال: آیا قرآن تحریف‌شده است؟ برخی میگویند اسم امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) از آیات قرآن حذف‌شده است. نظر حضرت آیت‌الله میلانی در مورد کتاب علامه محدث نوری درباره تحریف قرآن نوشته است، چیست؟

پاسخ: بسمه‌تعالی

السلام‌علیکم، تحریف به معنای زیاده و نقصان در قرآن واقع نشده و هر آنچه در روایات آمده قراءت است یا شأن نزول و یا تطبیق و تأویل و کتاب میرزای نوری رحمه‌الله حاکی ازنظر علماء شیعه، بلکه ازنظر خود ایشان ـ طبق فرمایش شاگرد ایشان و شیخ ما مرحوم صاحب الذریعه ـ نیست. موفق باشید[1]. (کد سؤال 7501)

سؤال: سلام‌علیکم، آیا ممکن است نام اهل‌بیت علیهم‌السلام مخصوصاً امیرالمؤمنین علیه‌السلام در قرآن بوده و به‌تدریج در زمان خلفاء حذف‌شده باشد؟

پاسخ: بسمه‌تعالی

السلام‌ علیکم، احتمال نقص در لفظ قرآن مجید مردود است[2]. (کد سؤال 8454)

منابع

سیدعلی میلانی (1417 ق) التحقيق في نفي التحريف عن القرآن الشريف، قم، الشریف رضی، 400 ص.

نشانی وبگاه رسمی او (al-milani.com) است.

 

 

[1] www.al-milani.com/farsi/qa/qa.php?cat=27&itemid=809

[2] www.al-milani.com/farsi/qa/qa.php?cat=27&itemid=1438