چاپ کردن این صفحه
حسینی میلانی، سید محمدهادی
1394/09/22 1053

حسینی میلانی، سید محمدهادی

آیت‌الله سید محمدهادی حسینی میلانی (1313 - 1395 ه.ق) از عالمان و مراجع تقلید شیعه مقیم مشهد بود و در احیای حوزه علمیه مشهد در دوران معاصر، نقشی بارز ایفا کرد.

او از شاگردان آیات عظام ابوالحسن اصفهانی، میرزای نائینی، آقا ضیاء الدین عراقی و شیخ محمد حسین اصفهانی بود. آیت‌الله میلانی در فتوایی، به صراحت وجود هرگونه تحریف لفظی در قرآن چه به زیادت و یا نقصان و مانند آن را رد کرده است. او نوشته است:

در پاسخ به این سئوال که آیا تحریفی در قرآن واقع شده است؟!! معتقدم به ضرس قاطع در قرآن کریم هیچگونه تحریفی چه به زیادت و یا نقصان و یا تغییر برخی از الفاظ روی نداده است و اگر برخی روایات درباره تحریف وارد شده است، مراد آنها تغییر معنا و آراء و توجیهات و تأویل‌های باطل است و نه در الفاظ و عبارات قرآن. و اگر فردی به روایتی درباره تحریف لفظی قرآن مواجه شود و گمان کند که درست است، سخت در ورطة اشتباه افتاده است و ان الظن لا یغنی من الحق شیئاً (محمدهادی میلانی) (رضوی کشمیری، 1426: 253 – 254)

فتوایی دیگر چنین است:

باسمه‌تعالی شأنه

حضرت آیة‌الله العظمی آقای حاج سید محمدهادی حسینی میلانی – دام ظله – استدعا دارم نظر مبارک خود را در موضوع تحریف که جمعی ادعای آن را در قرآن مجید نموده‌اند، بیان فرمایید که مورد حاجت می‌باشد. 19 شعبان 1383

پاسخ

بسم الله الرحمن الرحیم

قرآن مجید را رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) ودیعه در دست امت اسلامی گذارده‌اند و کاملاً بر آن تحفظ شده [است] و هیچ گونه تحریف در آن نمی‌باشد. رضان 1383. (میلانی، 1389: 43)

و در فتوایی دیگر چنین بیان کرده است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

القرآن الکریم مصون من التحریف لم بتطرق الیه ید الباطل بوجهٍ من الوجوه و ذلک معتقدنا. (میلانی، 1389: 462)

منابع

رضوی کشمیری، سید مرتضی. 1426. البرهان علی عدم تحریف القرآن. بیروت (ط 1) الامیرة للطباعة و النشر و التوزیع.

میلانی، سید محمدهادی (1389 ه.ش) دیدگاه‌های علمی آیة الله العظمی سید محمد هادی حسینی میلانی، (به کوشش) غلامرضا جلالی، مشهد (چاپ سوم) بنیاد پژوهشهای آستان قدس رضوی،